Ma 2024 április 29. Péter napja van. Holnap Katalin, Kitti napja lesz.
Karácsonykor söpörte el a diktátort a népharag

Karácsonykor söpörte el a diktátort a népharag

Flag

Szöveg méret

Még nincs értékelve

Falhoz állítva egy laktanyában – így végezte Románia addigi teljhatalmú ura, Nicolae Ceausescu és felesége, Elena 1989. december 25-én.

Nicolae Ceausescu, felesége, Elena közreműködésével évtizedeken keresztül vasmarokkal uralta Romániát, az ország lakóit még a kommunista blokkban is példátlan nyomorba taszítva. A nyolcvanas években rendkívül szigorú ]]>megszorító]]> intézkedéseket hozott, az ország terményeit exportálta, hogy valahogy lefaragja azt az államadósságot, amely jórészt az ő iparosítási és infrastruktúra-építési projektjei miatt öltött katasztrofális méreteket.

Miközben az átlagemberek szabályosan éheztek, a Ceausescu házaspár elképesztő pompában élt. Hatalmuk fenntartásában a rettegett titkosrendőrség, a Securitate segített.

1989 sorsdöntő év volt a vasfüggöny keleti oldalán. Sorra buktak meg a kommunista rezsimek, azonban Romániában megdönthetetlennek látszott Ceausescuék hatalma. Csakhogy hiába a szigorúan ellenőrzött állami média, a hírek többek között a magyarországi változásokról eljutottak az emberekhez.

Aztán december közepén, amikor a Securitate emberei megpróbálták deportálni Tőkés László refomrátus lelkészt, egyházának tagjai körbeállták a lelkészi hivatalt. A tiltakozás egyre nőtt, csakhamar román anyanyelvűek is csatlakoztak hozzá, és egyre inkább rendszerellenes színezetet öltött.

December 17-én a katonaság tűzparancsot kapott, a vérengzésnek több mint száz áldozata volt. Sokakat letartóztattak.

Ekkor Nicolae Ceausescu épp Iránban tartózkodott, így felesége Constantin Dascalescu miniszterelnököt küldte Temesvárra rendet tenni. 20-án Dascalescu meg is ígérte, hogy szabadon bocsátják a bebörtönzötteket, de az embereknek ekkor ez már nem volt elég: addig elképzelhetetlen módon Ceausescu lemondását követelték.

December 21-én a hazatérő államfő nagygyűlést tartott, hogy megnyugtassa az embereket, de az ellenkező hatást érte el vele: többen kifütyülték, mások Temesvár nevét kiabálták. Időközben a katonaság is átállt a tüntetők oldalára.

Másnap reggel közeli emberei figyelmeztették Ceausescut, hogy tömegek közelednek Bukarest központja felé, de még ekkor is azt hitte, hogy leverheti a lázadást. Csakhamar azonban kénytelen volt belátni, hogy az események kicsúsztak az irányítása alól, és valamivel dél után helikopterrel elhagyta a fővárost.

Azonban nem jutott messzire: még aznap elfogták, és a targovistei laktanyában bezárták. December 25-én összeült a különleges katonai bíróság, és egy rendkívül rövid tárgyalás után

népirtásért halálra ítélte a diktátort és feleségét.

Nicolae és Elena Ceausescut kivezették a laktanya udvarára, ahol a kivégzőosztag már várta őket.

 

A hajdani laktanya ma múzeum. 

Borítókép: Elena Ceaucescu és férje, Nicolae Ceaucescu a tárgyaláson (Fotó: AFP)

]]>www.magyarnemzet.hu]]>

HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Mindig naprakészen legfrissebb híreinkből!

Rejtőzködő magyarország (168) Jobbegyenes (2794) Autómánia (61) Alámerült atlantiszom (142) Történelem (18) Emberi kapcsolatok (36) Nézőpont (1) Tereb (146) Vetítő (30) Nagyvilág (1310) Szépségápolás (15) Titkok és talányok (12) Politika (1582) Egészség (50) Mondom a magamét (7568) Gazdaság (706) Heti lámpás (312) Flag gondolja (36) Kultúra (7) Tv fotel (65) Életmód (1) Mozaik (83) Gasztronómia (539) Belföld (11) Sport (729) Irodalmi kávéház (537) Mozi világ (440)
]]>eff]]>
]]>free speech]]>
]]>mti]]>