Ma 2024 március 29. Aguszta napja van. Holnap Zalán napja lesz.

A Fradi dicső múltja, 62.rész - 1964

Az előző két szezon rövid összefoglalása bizonyára ismert a sorozatot olvasók előtt. De, feltételezve, hogy mindig akadnak új olvasók, akik éppen itt kapcsolódnak be az olvasásba, nem árt feleleveníteni. 1962-63-ban, tizennégy hosszú esztendő után bajnok lett a Fradi.

1963 őszén pedig egy már-már megnyertnek hitt bajnokság után, az utolsó percek történései a harmadik helyig süllyesztették a csapatot. Következett az 1964-es bajnokság. Adott volt egy klasszisokból álló csapat, amely a bajnokság legnagyobb esélyeseként indult harcba. Hacsak el nem rontja az utolsó két fordulóban..

14. Diósgyőri Vasas26461614:3814

Mindenesetre, ahogy mondani szokták, érdekesen kezdődött. Jeles napon, bár akkoriban a hatalom ezt nem tekintette annak, 1964. március 15-én kezdődött az új bajnokság. Sűrű havazás érte Budapestet, a Népstadionban a gyepszőnyeg nem látszott. A pályamunkások igyekeztek, ám a természet erősebb volt. A hangosbemondó felhívására a nézők beözönlöttek a pályára és a több tízezernyi ember negyedórás taposása megtette a hatását, a mérkőzés, ezzel a Fradi bajnoki szereplése elkezdődhetett. A Komló csapata volt az “áldozat”, Albert két góljával a Fradi 2:0-ra győzött. A furcsa szezonkezdet akkora lendületet adott a csapatnak, hogy a sorban következő kilenc mérkőzését is megnyerte. 10 meccsből 10 győzelem, nem akármilyen kezdet, jól megalapozta ezt a bajnokságot, amely lendület végig kitartott.

Láss csodát! Nyolc év Csipkerózsika-álom után az MLSZ újraindította az MNK küzdelemsorozatát. A Fradi gyakorlatilag címvédőként indult, hiszen az 1955-ben indult utolsó sorozatot 1958-ban megnyerte. Az ismételt debütáció 1964.08.09-én Szolnokon volt, ahol a helyi MÁV csapatát 6:0-ra verték. Következett Nagykőrös, a helyi Kinizsi, az eredmény 5:0. Egy héttel később Debrecenben, az ugyancsak Kinizsi ellen 5:1-es siker következett. A folytatás 1964 novemberében, a már zsebben levő bajnoki cím birtokában Miskolcra szólította a Fradit, a Miskolci Honvéd sem tudott megálljt parancsolni, 5:2 lett a vége. Következett az elődöntő, amely Győrbe szólította a csapatot, ahol 1964.11.01-jén 2:0 arányban vereséget szenvedett az ETO együttesétől. A korabeli kaotikus állapotokat azonban érdemes felidézni. A rendes játékidő 0:0-ás döntetlennel zárult, ami után vita alakult ki. Nem tudták eldönteni a felek, hogy mitévők legyenek. A játékvezető először sorsolni akart, aztán erről lebeszélték. 45 percig tanácskoztak, közben a hatóságoknál telefonon érdeklődtek, majd újra a pályára hívták a csapatokat. A Fradi játékosai közben már átöltöztek, így az ismételt felszólítás után további 45 perc telt el az átöltözéssel, az ismételt csatasorba állással. A hosszabbítás első 15 percében szerezte az ETO a két gólt, amit a Fradi nem tudott kiegyenlíteni, annál is inkább, mert az idézett hercehurcák miatt a hosszabbítás második félideje sötétedés miatt félbeszakadt, majd az eredményt a pályán elérttel iktatták. Így az FTC a harmadik helyért játszahatott, mert abban az időben ezért is játszottak. 1964.11.08-án a Hungária körúton nem viselkedett testvériesen csapatunk, hiszen a Testvériség együttesét 6:1 arányban győzte le.

Újra volt Húsvéti-torna is. 1964.03.28-án Bécsben 3:3-as döntetlent ér el a csapat a Rapid ellen, két nappal később a Népstadionban 2:1-re legyőzték az FC Austriát, mindez azonban kevésnek bizonyult a tornagyőzelemhez.

Természetesen folytatódtak az UEFA szervezésében levő kontinentális tornák is. Az 1963-as csonka bajnokságban elért harmadik helynek köszönhetően a Fradi a VVK sorozatban indulhatott. Utólag elmondhatjuk, szerencsére! Az első párban a cseh ZJS Brno volt az ellenfél, a hazai 2:0-ás sikert idegenben egy 1:0-ás vereség, összességében azonban továbbjutás követte. A következő mérkőzés 1964.10.28-án volt Bécsben, a Wiener SC ellen, ahol a bécsiek 1:0-ra győztek. Sőt, egy héttel később, 11.04-én a Népstadionban is vezettek már 1:0-ra, majd az FTC fordítani tudott és 2:1-re győzött. Az akkori szabályok szerint még nem volt idegenben lőtt több gól (megint csak szerencsére), ezért sorsoltak a harmadik mérkőzés helyszínét illetően. A sorsolás a Fradinak kedvezett, 1964.11.28-án újra a Népstadionban mérkőzhetett meg ellenfelével, ahol végig nyílt mérkőzésen 2:0-ra győzött és továbbjutott. Folytatás a következő epizódban, érdemes lesz elolvasni!

A bajnokság félidejében, a nyári szünetben három nemzetközi találkozó biztosította a csapat a játékban maradását, melyeket mind megnyert.