Ma 2024 április 30. Katalin, Kitti napja van. Holnap Fülöp, Jakab napja lesz.

A Fradi dicső kupamúltja - 8. rész (1945-1963)

1951-ig szünetelt a Magyar Kupa, majd az MLSZ Magyar Népköztársasági Kupa néven újraindította a sorozatot. Az 1951/52 évi sorozatban Pécsett, a helyi Lokomotiv győzte le a Bp. Kinizsit, ezzel kiestünk a kupasorozatból.

Az 1952/53 évi sorozatban a Csepeli Vasas jelentette a végállomást. Ez volt az egyetlen kupasorozat, amely nem fejeződött be, a negyeddöntők jelentették a sorozat befejezését. Ezután a következő évben már ki sem írták a kupát. A következő kupasorozat kiírására az 1954/55 évi szezonban került sor, ahol a Szombathelyi Törekvés csapata ejtette ki a Bp. Kinizsi csapatát.

Magyar Kupa 1955/56:

A HOSSZÚ KUPAKÜZDELEM…

Az MNK mérkőzések elkezdődtek 1955-ben és befejeződtek 1958-ban! Alighanem ez a közel négy éves időszak is egyedülálló a kupák történetében. Tologatták a mérkőzések időpontjait, majd közbejött a forradalom. A kupagyőztes Budapesti Kinizsi néven kezdte el a mérkőzés sorozatot, és mire a döntő elérkezett, már Ferencvárosi Torna Club volt a neve.

“Bármilyen hihetetlenül hangzik is, 1958. augusztus 20-án befejezik a labdarúgó Magyar Népköztársasági Kupát, amelyet az 1955/56-os évre írtak ki. Szerdán a Népstadionban a döntő két résztvevője, a Ferencváros és az SBTC lesz.”

A sok viszontagságot megélt “hosszú kupaküzdelem” még a végén is rakoncátlankodott. Igaz, erről már nem a rendezők tehettek:

“Az időjárás alaposan megtréfálta a közönséget, s a játékosokat. A mérkőzés kezdete előtt egy félórával még kánikula volt, de mire a kezdésre került a sor, beborult, szitált az eső, s nagy erővel fújt a szél. A játékot főleg a szél zavarta, mert a felvert vörös salak ott kavargott a pálya felett. A salgótarjániak sokkal jobban kezdtek, helyzeteik is voltak. Taliga lövését Horváth csak másodszorra tudta kiütni. Bodon lövésénél már mindenki verve volt, de a labda a felső kapufáról visszavágódott. A 20. percben váratlan ferencvárosi gól született. Orosz a felezővonal táján szöktette Friedmanszkyt, a középcsatár kiugrott, nem tudták szerelni, Oláh I. kifutott, a 11-es pont táján elvetődött. A labda először megakadt a kapusban, de a földön fekvő Friedmanszky gyorsan feltalálta magát, és a kapu bal oldalába kotorta a labdát 1-0.
Zuhogni kezdett az eső. Egy alkalommal Bodon távoli nagyerejű lövése ismét a felső kapufán csattant, a másik kapunál pedig Gerendás sarokra tartó lövését ütötte ki Oláh I. A 44. percben egy partdobás után a 16-oson belül felpattanó labda a rúgni készülő Thomann kezét érte. A játékvezető szándékosnak minősítette a kezezést, és 11-est ítélt. A büntetőből Csáki a kapu jobb oldalán a léc alá vágta a labdát - 1-1.
AZ 58. percben Oroszt a játékvezető utánrúgásért kiállította. Egy perccel később akárcsak az első félidőben, most is viharos gyorsasággal következett egy ferencvárosi gól:
Rákosi hosszan előre vágta a labdát, Friedmanszky villámgyorsan kiugrott, senki sem érte utol, a kapus is kifutott a középcsatár a kapus mellett a balsarokba helyezett - 2-1.
A 66. percben Csáki távoli lapos lövését Horváth vetődve tolta ki. A 10 emberrel játszó Ferencváros egyenrangú ellenfele volt az SBTC-nek, bár a vidékiek ebben a játékrészben többet támadtak, de jobbára teljesen veszélytelenül. Rákosi pompás szereléseit többször is megtapsolta a közönség. Az utolsó negyedórában fokozódott a küzdelem, de az eredmény már nem változott.
A mérkőzés végét jelző sípszó után a két csapat tagjai felsorakoztak a játékoskijárónál elhelyezett asztal körül, és a közönség lelkes ünneplése közben Sasvári Istán az MLSZ nevében átadta a Ferencvárosnak a Magyar Népköztársasági Kupát.”