Ma 2024 április 25. Márk napja van. Holnap Ervin napja lesz.
szent-peter-ter.jpg

Katolikusság – esetleg a Vatikán nélkül?

Flag

Szöveg méret

5
Átlag: 5 (1 szavazat)
A milánói ediktum óta eltelt évszázadokban számos főpásztor tevékenysége volt olyan, hogy csak visszafogott volt a lelkesedés.

Valószínűleg újabb válságához ért a Katolikus Egyház. Seregnyi lelkes katolikus érzi fájdalmasnak azt a politikát, amelyet a Szentszék az utóbbi évben a migránsügyben gyakorol. Vagy a Vatikán, vagy a hívek jelentős része mély tévedésben van.

Nem értették meg az idők jeleit.

Sok hasonló válság okozott szenvedéseket a katolikusságban. Maga a protestantizmus is krízis következménye. Ám Luther 95 pontjának a Wittenbergi vártemplom kapujára történt kiszegelése óta is bekövetkeztek kiválások.

A mostaniaknak valószínűleg nem lesz ekkora jelentőségük.

Éppen a protestantizmus hozott nagy tanulságokat, s ezeket a hívek – az eretnekké vált hívek is – tiszteletben tartják. Tömeges kiválásokat csak elvétve kíséreltek meg jóakaratú emberek.

A hit biznisze más terület: válság nélkül is buzgólkodnak a mammoniták.

Számosan vetik fel önmaguknak a kérdést: hová helyezzék Rómát. Az föl sem merül, hogy kereszténységüket feladnák. Krisztus követése – Kempis Tamás-i, és főleg Pázmány Péter-i értelemben – a legbelsőbb parancs.

A főpásztor tevékenysége azonban kizökkenti az időt.

„Maradok keresztény, és katolikus is, de a Katolikus Egyházhoz való kötődésemet átmenetileg egyoldalúan feloldom” – fogalmazott nemrég egy, időnként „keresztény értelmiségiként” is emlegetett szerzet.

Fájdalmas, de talán a legkevésbé fájdalmas döntés.

A milánói ediktum óta eltelt tizenhét évszázadban számos főpásztor tevékenysége volt olyan, hogy az egyháztörténet írói csak visszafogottan tudnak lelkesedni a cselekedetek fölidézésekor.

Az Egyház azonban áll.

Minthogy az Egyház – a hit szerint – Krisztus titokzatos teste, bizonnyal állni fog e mostani válságban is, és – megújul. Ebben az esetben nem lehet a Feltámadás szót használnunk. Blaszfémia lenne.

Feltámadás csak egy volt.

Jelképesen, ünnepi alkalmakkor – és azokon kívül is – természetesen használjuk a feltámadás szót: megújulás, újjászületés értelemben is. Itt, ebben a konkrét esetben azonban nem szabad, ám nem is szükséges.

Az Egyház nem száll alá poklokra.

A római szentbeszéd alatt e Húsvétkor is sokan álltak a tévékészülék előtt, hogy fogadják – családjukkal együtt – a pápai áldást, számosan olyanok is, akiknek a főpásztorba vetett bizalma megbicsaklott.

A bizalom legföljebb a személyben bicsaklott meg, a Szék szentségében nem.

A katolikus hit több, mint egy főpásztor „imádata”, épp ezért nem menekülnek tömegek a protestáns felekezetekhez sem. Aki már látott katolikus és protestáns esküvőt, az tudja: a különbség jelentékeny.

Azonos alapelveken is fölmagasodhat más-más szellemi épület.

Akik katolikus hitben nőttek fel, azok az alapelveken kívül ragaszkodnak szentjeikhez – Szent Lászlóhoz, Szent Erzsébethez, Szent Antalhoz és a többihez -, és ragaszkodnak a szertartás „fehér mágiára” emlékeztető gyönyörűségeihez.

A Mária-tisztelet fölemelő lázához.

És elgondolkoznak, eleven maradhat-e a katolikusság – legalább átmenetileg – a Vatikán nélkül…

Kovács G. Tibor - gondola.hu

HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Mindig naprakészen legfrissebb híreinkből!

Autómánia (61) Politika (1582) Emberi kapcsolatok (36) Irodalmi kávéház (537) Szépségápolás (15) Titkok és talányok (12) Mondom a magamét (7561) Sport (729) Mozi világ (440) Gazdaság (706) Jobbegyenes (2793) Gasztronómia (539) Rejtőzködő magyarország (168) Belföld (11) Heti lámpás (312) Alámerült atlantiszom (142) Nézőpont (1) Kultúra (7) Tereb (146) Egészség (50) Nagyvilág (1310) Életmód (1) Flag gondolja (36) Mozaik (83) Vetítő (30) Történelem (18) Tv fotel (65)
]]>eff]]>
]]>free speech]]>
]]>mti]]>