- 0
Az ősszel együtt elérkezett a megfázásos - influenzás időszak is. Sajnos sok embernek az őszi - téli hónapok a folyamatos betegeskedést jelentik, mert képtelenek kilábalni a megfázásokból.
|
Légzőrendszerünk két részre osztható:
- felső (orr, garat)
- alsó (gége, légcső, tüdő)
A légzés elsődleges célja, hogy a szervezet működéséhez szükséges oxigént biztosítsa. Holisztikus szemszögből nézve a szabályos légzés az ember és a külvilág állandó dinamikus kapcsolatának jelképe.
Kóros légzésről akkor beszélünk, ha a percenkénti légvételek száma tartósan 20 fölé emelkedik, vagy 10 alá csökken, ha mélységük felületessé válik, vagy tartósan nő, ritmusuk szabálytalan, vagy ha légvételkor sípoló, szörcsögő, horkoló hang hallható.
A légúti betegségek fő tünetei közé tartoznak a védekező reflexek (tüsszentés, köhögés - ilyenkor a légutakba került idegen anyagok, illetve az ott keletkező váladék eltávolítása történik) és a védekező mechanizmusok (torok- és orrváladék ürítése, szemkönnyezés) működésének rendellenességei.
A légúti betegségek kezelésének elsődleges célja, hogy ezeket az élettani folyamatokat harmonizáljuk, helyreállítva ezzel a normális légzéshez szükséges felborult egyensúlyt.
|
- A légúti betegségek legenyhébb formái, az orr-garatnyálkahártya heveny, vírusos eredetű gyulladását jelentik.
- A nyálkahártyák csökkenő vérellátása és lehűlése, kiszáradása kedvez a kórokozók megtelepedésének, elszaporodásának.
- Ezek a fajta betegségek jól kezelhetők házilagosan, szövődménnyel (melléküreg-, középfülgyulladások) ritkán járnak.
- Fontos az immunerősítők, teák, általában a sok folyadék és vitaminok fogyasztása, a könnyű étrend és a pihenés.
Influenza, krónikus légúti hurutok:
- A kezelések célja a helyi gyulladáscsökkentés, az irritált nyálkahártyák védelme, a hurutok
- kiürülésének gyorsítása, a görcsös köhögés csillapítása (nem a megszüntetése), a kórokozók szaporodásának gátlása.
A nyálkatartalmú drogok a szájüreg, a gége és a garat akut gyulladásainak kezelésére alkalmasak.
A nyálka bevonja, ezáltal megnyugtatja és védi az irritált nyálkahártyákat, általuk enyhül a torokkaparás, a száraz, improduktív köhögés.
A legfontosabb nyálkatartalmú drogok: mályvalevél, orvosi ziliz levele és gyökere, lándzsás útifű, ökörfarkkóró, izlandi zuzmó.
A gyulladt nyálkahártyákra jótékony hatásúak még a cseranyagtartalmú drogok, a libapimpó, a vérontópimpó gyökér és az apróbojtorján.
Ezek összehúzó-gyulladáscsökkentő hatásukkal gyógyítanak.
Ugyancsak pozitív hatásúak a különféle gyógycukorkák, szopogatótabletták, a méz, illetve a különféle mézes készítmények.
A méz fertőtlenítő, antibakteriális , gyulladáscsökkentő hatása is érvényre jut és segíti a mielőbbi gyógyulást.
A köptető hatású drogok serkentik a hurutok elválasztását, a lerakódott nyálkák feloldását és a légutak tisztulását. Erre leginkább a szaponintartalmú tüdőfűlevél, édesgyökér, kankalingyöktörzs, illetve a lerakódott nyálka oldására az illóolaj-tartalmú kakukkfű, eukaliptusz, fenyőfélék, ánizs, borsmenta alkalmas.
|
Lázcsillapítóként szalicilsavszármazék tartalmú fűzfakéreg, legyezőfű jöhet szóba, vagy enyhébb esetekben bodza, hársfa, csipkebogyó és homoktövis fogyasztása tea, illetve készítmények formájában.
A légúti panaszok enyhítésére jól bevált külsőleges kezelési módokat is ismerünk.
Legismertebb az inhalálás, amelyhez magas illóolaj-tartalmú drogokat használunk: kamillát, kakukkfüvet, borsmentát, eukaliptuszt (olaj formájában), szurokfüvet. Szükség esetén keverhetjük is a drogokat, nagyon jó hatású például a kamilla, kakukkfű, szurokfű elegye.
FONTOS: 7-8 évnél fiatalabb gyermekeknél tilos a borsmenta és az eukaliptusz olaj használata, mert a nyúltagyi légzőközponton keresztül légzésbénulást okozhatnak!
Nagyon jó hatásúak a szintén régóta ismert és használt kenőcsök, bedörzsölők, melyeket a hátra a lapockák közé, illetve a mellkasra viszünk fel. Az alapanyag minden esetben vazelin vagy zsír, a leggyakrabban használt illóolajok a kakukkfű, az eukaliptusz és a zsálya. Gyulladáscsökkentő, antibakteriális és görcsoldó hatásuk van.
Mindenfajta megfázásos betegségnél fontos az izzasztás. Ezt a legjobb a késő délutáni-kora esti órákban végezni, és utána ágynyugalomban maradni.
Erős izzasztó hatású teakeverék a bodzából, hársfából, kamillából készült tea, lehetőleg mézzel ízesítve.
A tea mellett hasznos a forró fürdő, amelyben használhatunk tejben vagy tejszínben feloldott pár csepp illóolajat is (tanácsos előtte allergia-próbát végezni).
Mivel az izzadás során nagy a folyadékvesztés, gondoskodni kell a megfelelő utánpótlásról. Legjobb, ha egy-egy izzasztás után csipkebogyó teát fogyasztunk.
|
Egészséges hideg hónapokat kívánok minden Kedves Olvasónak!
Horváth Adrien
természetgyógyász
www.vadszeder.extra.hu
Előző cikkEgészségtár - Kávé áldás vagy átok?