Ma 2025 július 27. Olga, Liliána napja van. Holnap Szabolcs napja lesz.
Az egykulcsos adó már bevált – a Tisza azonban visszahozná a trükkös múltat

Az egykulcsos adó már bevált – a Tisza azonban visszahozná a trükkös múltat

Flag

Szöveg méret

Még nincs értékelve

Csődbe vinne minket Brüsszel Peti, semmi kétség!

Magyar Péter visszahozhatja a többkulcsos adórendszert, amelynek hatásait sokáig nyögte Magyarország. A lapunk által megkérdezett vezető elemző szerint az egykulcsos adó bevezetésének egyik leglátványosabb eredménye a munkaerőpiac élénkülése volt. Kiemelte: a többkulcsos adó visszahozásával növekedne a feketegazdaság.

Magyarországon jelentős adóreform lépett életbe 2011 január 1-jén – emlékeztetett Sebestyén Géza, a Mathias Corvinus Collegium (]]>MCC]]>) Gazdaságpolitikai Műhelyének vezetője. A szakértő a Magyar Nemzetnek elmondta, hogy a korábbi progresszív, többkulcsos személyi jövedelemadót egy egységes, 16 százalékos adókulcs váltotta fel.

A második Orbán-kormány célja ezzel az volt, hogy egyszerűbbé és átláthatóbbá tegye az adórendszert, valamint olyan ösztönzőket teremtsen, amelyek a munkavállalás és a vállalkozás felé mozdítják a gazdasági szereplőket – hangsúlyozta az elemző. Az intézkedéstől azt is várták, hogy mérséklődik a jövedelmek eltitkolása és sikerül visszaszorítani a feketegazdaságot.

Az egykulcsos adó bevezetésének egyik leglátványosabb eredménye a munkaerőpiac élénkülése volt. Az alacsonyabb adókulcs a nettó bérek növekedéséhez vezetett, ami különösen a közepes és magas jövedelmű rétegek esetében ösztönözte a munkavállalást. Ezzel párhuzamosan csökkent a külföldi munkavállalás csábítása a magasabban képzett munkaerő számára, és több szakember döntött úgy, hogy Magyarországon épít karriert.

Kiszivárgott Magyar Péterék terve: brutális adóemelések jönnének a Tisza Párt hatalomra kerülésével

A Tisza Párt elnöke ]]>visszahozhatja a többkulcsos adót]]>, amelynek hatásait sokáig nyögte a magyar társadalom. Magyar Péter és baloldali pártjának feltételezett terve újra életre hívná azokat az ügyeskedéseket, amelyek a Gyurcsány-korszakra voltak jellemzők, és kárba veszne az a munka, amit a jelenlegi kormány a gazdaság kifehérítésére fordított.

A bérek nettó értékének növekedése a fogyasztást és a megtakarítási hajlandóságot is élénkítette. A lakosság nagyobb rendelkezésre álló jövedelme erősítette a belső keresletet, ami a gazdasági növekedés egyik motorjává vált. A reform emellett a régióban versenyképesebbé tette a magyar munkaerőt, hiszen az egyszerű és kiszámítható adórendszer vonzóbb környezetet teremtett a magasan képzett szakembereknek és a befektetőknek egyaránt.

A növekvő fogyasztás és a munkaerő-állomány mennyiségi és minőségi bővülése nem csak a GDP-mutatóra hatott kedvezően, hanem egyben további keresletet generált a termékek és a szolgáltatások iránt. Ezek a folyamatok pozitív visszacsatolás formájában tovább emelték a foglalkoztatást, a béreket és a magyar gazdaság teljesítményét.

Az egykulcsos adó bevezetése ráadásul az adófegyelemben is pozitív változásokat hozott.

Az alacsonyabb terhek csökkentették a jövedelmek eltitkolásának ösztönzőit, különösen a magas jövedelműek körében. A rendszer egyszerűsége, átláthatósága és kiszámíthatósága révén olyan gazdasági környezet alakult ki, amely a hosszú távú beruházások és a tisztább jövedelemszerzés számára kedvezőbb alapot teremtett.

A többkulcsos adó visszahozásával a fenti pozitív eredményeket kockáztatnánk:

  • gyengülnének a munkavállalás ösztönzői,
  • szűkülne a munkaerőpiac,
  • növekedne a feketegazdaság,
  • csökkenne a családok rendelkezésre álló jövedelme,

és különösen a jól képzett és jól fizetett munkaerő esetében megindulna egy exodus külföldre.

Ez a kivándorlás pedig negatívan érintené azon itthon maradó magyarokat is, akiket az adórendszer megváltoztatása direkt módon nem érintett.

A többkulcsos adó nem az igazán gazdagokat sújtaná 

A kétkulcsos adó mellett sokszor elhangzik az az érv, hogy igazságosabb, mert jobban bevonja a gazdagabbakat is a közteherviselésbe. Ám ahogyan azt J. A. Mirrlees egy 1971-es cikkében bemutatta, az optimális jövedelemadó általában nagyjából lineáris, emellett a jövedelem adóztatása nem hatékony módja az egyenlőtlenségek csökkentésének.

A kétkulcsos adó visszavezetése ráadásul nem az igazán gazdagokat sújtaná, hiszen ők jellemzően nem a jövedelemágat, hanem az osztalékot használják. Egy magasabb szja-kulcs esetükben jellemzően semmilyen hatással nem járna.

Akik megérezhetnék a magasabb személyi jövedelemadó kulcsokat, azok a középosztály tagjai, akiknek fő bevételi forrása a munkabér.

Felhívta a figyelmet, hogy a jól kereső középosztálybeliek pontosan azok a nyelveket beszélő, versenyképes végzettséggel és szakmai tapasztalatokkal rendelkező emberek, akik nagyon könnyen tudnak külföldön is állást vállalni. Így a kétkulcsos szja visszatérése nem javítaná a magyar költségvetés helyzetét, hanem pont hogy rontaná – tette hozzá az elemző.

]]>www.magyarnemzet.hu]]>

HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Mindig naprakészen legfrissebb híreinkből!

Kultúra (9) Titkok és talányok (12) Irodalmi kávéház (548) Rejtőzködő magyarország (168) Gazdaság (742) Flag gondolja (42) Politika (1582) Heti lámpás (408) Autómánia (61) Mondom a magamét (8476) Mozaik (83) Belföld (11) Vetítő (30) Szépségápolás (15) Alámerült atlantiszom (142) Történelem (19) Emberi kapcsolatok (36) Gasztronómia (539) Sport (729) Nézőpont (1) Jobbegyenes (3000) Tv fotel (65) Nagyvilág (1310) Mozi világ (440) Egészség (50) Tereb (146) Életmód (1)
]]>eff]]>
]]>free speech]]>
]]>mti]]>