Ma 2024 április 30. Katalin, Kitti napja van. Holnap Fülöp, Jakab napja lesz.
Csatatér Lengyelország

Csatatér Lengyelország

Flag

Szöveg méret

Még nincs értékelve

A varsói ellenzék holdudvarába is gurultak a kampánydollárok

 

Agnieszka Holland legújabb filmjét, a Zöldhatárt nemrég mutatták be Lengyelországban, és ízibe félmillióan tódultak a mozikba, hogy megnézzék. Egy afféle – legalábbis ahogy a mi falunkban mondják – migránssimogató filmről van szó, a jó ember benne nyilván a lengyel–belorusz határon felsorakozott szíriai migráns és az őt segítő aktivista, a gonosz pedig a lengyel határőr, aki megpróbálja megakadályozni a törvénytelen bevándorlást. (Régen tiltott határátlépési kísérletnek mondták az ilyet, de ez is túlterhelt fogalom lett, és kidobtuk a kukába.)

A 74 éves Holland talán a legnagyobb élő lengyel filmrendező Andrzej Wajda és Krzysz­tof Kieslowski halála óta. Esetleg egálban van Krzysztof Zanussival, akinek ugyanúgy az asszisztense volt régebben, mint Wajdának is. Holland filmjét egészen véletlenül – most még higgyünk a véletlenekben, bár a cikk végére már nem fogunk – néhány héttel a most vasárnapi lengyel parlamenti választás és migrációs népszavazás előtt vetették a közvélemény szeme elé. Hogy egy kicsit megdolgozza a dolgozókat. A filmből kampánytéma lett, a lengyel jobboldal vehemensen támadta annak hangvételét. Holland is megtette tétjeit: szavai szerint a határon kialakult migrációs helyzet a holo­kauszt áldozatainak képeire emlékeztette. Ez szép, kövér tét, amin nincs mit csodálkozni: olyan összehasonlításra volt szüksége, amire a világ közvéleménye felsikkantva emeli majd szája elé a kezét. (A rendezőnő egy szép, kampánycsendes délután majd elgondolkozhat azon, hogyan aránylanak valójában az Euró­pán végigtrappolt idegen migránsok a hárommillió lengyel holokausztáldozathoz.)

Mindenesetre egybehangzó értékelések szerint óriási a mostani választások tétje. A fő kérdés az, tovább kormányozhat-e a jobboldali Jog és Igazságosság (PiS), és folytatódhat-e ezáltal Varsóban a nemzeti-keresztény (liberális újbeszélül: a populista-klerikális) irányvonal. A felmérések szerint a PiS vezet az ellenzéki Polgári Koalíció előtt, amelynek élén hazai viszonyaink ismert bírálója, Donald Tusk áll. Lévén Lengyelország az EU meghatározó tagállama – a keleti térfélen pedig különösképpen az –, a tét a nemzetközi érdekcsoportok számára is világos, és nem is bíznak semmit a véletlenre. A magyarországi dollárbaloldal finanszírozási botrányában nyakig érintett Ac­tion for Democracy (A4D) jelen van a lengyel kampányban is – erősítik meg varsói sajtóbeszámolók, valamint a konzervatív oldalhoz kötődő ottani barátaink, akiket megkérdeztünk e cikkhez.

Ezt nem is rejtik különösebben véka alá: az A4D maga is a négy fontos idei választási csatatere között említi Lengyelországot, természetesen – mi másra? – a demokrácia és a jogállamiság védelmére hivatkozva. Az ellenzéki holdudvart támogatják, mint például a Strajk Kobiet (Női Sztrájk) feminista szervezetet, amely az utóbbi időben élen járt az abortuszpárti mozgósításban. Lelkiismeret-furdalástól gyötört, ezáltal önbecsülésüket vesztett, hálóinges magzatgyilkos lúzerekből, valamint támogatóikból öntudatos bakancsos forradalmárokat faragnak. Olyanokat, akik nem mellesleg most és a jövő évi európai választásokon is bevethetők.

A globális érdekcsoportok – így az amerikai Demokrata Párt holdudvarában lévő A4D – ugyanazt látják fontosnak az inkább jobboldalellenes, semmint ténylegesen baloldali ellenzék megerősítéséhez: az atomizált ellenzéki szavazóknak egységes, csoportkohézió révén összetartott bázissá kell összeállniuk. Ehhez Washingtonból minden támogatást meg tudnak adni: pénzt, (szivárvány)színes lufikat és kitűzőket, tünteté­sszervezési és mozgósítási ismereteket. A lengyel liberális körök egyébként a legutóbbi népszámlálás alkalmával arra buzdították a polgárokat, hogy ne vallják magukat katolikusnak ebben a szinte színtiszta katolikus országban. A globális körök érdekében a legfontosabb kötődéseikről, így vallásukról és hazájukról is önként és dalolva lemondó, ezáltal pedig a nyílt társadalom ideológiá­jának szabad prédájává váló népek állnak, hogy mielőbb a migránsbetelepítésekhez, az ­LMBTQ-mozgalomhoz és a negyedik birodalmi márka (oppardon, az euró) bevezetéséhez adják a nevüket, lelküket.

Különösen nagy igény támad a befolyásolásra egy olyan ország esetében, amely Nyugat és Kelet metszéspontján áll, és amelynek oroszellenessége eddig a NATO és az Egyesült Államok malmára hajtotta a vizet. Igazán elkelne nekik egy kis mellékes siker az uniós vonalon is, hogy a varsói vezetés a globális elvárások szerint feladja Brüsszel- és migrációellenes politikáját, így aztán Varsó gyorsan leváljon a mindig renitensnek tartott magyarokról, újabb rést vágva a visegrádi négyeken belül.

Az A4D a honlapján is látható propagandavideóval gyűjtött adományokat lengyelországi kampányára. Ugyanannyira feltételezhető, hogy Ohióban robotoló szilézai takarítónők dobják itt is be a malacperselybe a tízdollárosaikat, mint amennyire Magyarországon elhittük, hogy „mikroadományokból” ]]>állt össze a szép summa]]>, amely a ­2022-es országgyűlési választásokon az ellenzéket segítette – mint kiderült, mindhiába. (Ha ez igaz lenne, egy-egy „mikroadományozó” fejenként 288 millió forintot adott volna.) Az A4D azt is közölte, ezután a Jelen című lapot is támogatja Magyarországon. Nyilván merő véletlen – emlékezzenek, töretlenül hiszünk a véletlenekben! –, hogy ebben a lapban ma a demokrácia zászlaja alatt ugyanaz a személy aggódik a lengyel választások és a PiS újabb győzelme miatt, aki következetesen a Szolidaritás-ellenes oldalon állt az 1980-as években. De ennél is abszurdabb, hogy az A4D egy olyan országból, az Egyesült Államokból akarja „megerősíteni a demokráciát” (értsd: megbuktatni a jobboldali lengyel, majd később nyilván a magyar kormányt), amelyre egykor felnéztünk ugyan, jelenlegi közállapotai azonban legfeljebb katasztrófaturistáknak vonzóak.

„A jelenleg rendelkezésre álló információk feldolgozása, értékelése és elemzése alapján a 2022. évi magyarországi parlamenti választásokon elindult egységes ellenzék támogatását – egyben a választás eredményének befolyásolását – egy koherens működési modell szerint tevékenykedő, az adatbázisépítésben, az adatgyűjtésben, a kampánytechnológiák alkalmazásában, valamint jogi és kampánytanácsadásban jártas, erre specializálódott, profitorientált, innovációs ökoszisztéma végezte” – áll egy 2052. december 31-ig titkosított, de ezalól nemrég feloldott hazai titkosszolgálati jelentésben.

Természetesen merő véletlenség lenne az is, ha egy lengyel dokumentum majd hasonló következtetést vonna le a Varsóba gurult dollárokról.
A lengyel választások jelentősége Európa (és hazánk) szempontjából is kiemelkedő. Varsó igen jelentős szerepet tölt be az amerikaiak Euró­pa-politikájában, és ezt az ukrajnai háború csak tovább fokozta. Az Európai Unió a lengyel–német megbékélés és Közép-Európa 41 milliós kulcsországa nélkül olyan lenne, mint az a ház, amelynek nem ástak alapot. A visegrádi négyek a migráció-, a háború- és a genderellenességben a lengyel kormánypártok újrázása esetén remélhetnek közös hangot. Ehhez Robert Fico győzelme a kilenc nappal ezelőtti szlovák választásokon jó reménnyel is szolgál. A nemzeti-konzervatív Varsó hazánk – és Pozsony – fontos szövetségese az unión belüli belharcokban, az oroszokkal és a kínaiakkal nem bíró Brüsszel a tagállamokra irányuló frusztrációs támadásainak elhárításában.

Ha a lengyeleknél változik a kép, mindez borul.

A jobboldalon ugyancsak komoly reményt fűznek egy francia–lengyel–olasz–magyar európai parlamenti együttműködéshez a júniusi uniós választások után. A kérdés az, hogy az ezzel kapcsolatos döntést a lengyel polgárok maguk érlelhetik-e ki egy olyan országban, ahol erős a parlamenti ellenzék és az ellenzéki hangvételű média is. Vagy globális érdekcsoportokhoz, elsősorban az amerikai Demokrata Párthoz köthető szervezetek dolgozzák-e meg őket szóval és baksissal. ]]>Lengyelország valóban csatatér]]> – ebben az A4D-nek igaza van.

Borítókép: Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök és Andrzej Duda lengyel államfő egy közös rendezvényen (Fotó: Marcin Obara)

Szőcs László - ]]>www.magyarnemzet.hu]]>

HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Mindig naprakészen legfrissebb híreinkből!

Mondom a magamét (7571) Rejtőzködő magyarország (168) Egészség (50) Kultúra (7) Politika (1582) Mozaik (83) Életmód (1) Jobbegyenes (2794) Nézőpont (1) Emberi kapcsolatok (36) Autómánia (61) Történelem (18) Gasztronómia (539) Mozi világ (440) Gazdaság (707) Belföld (11) Sport (729) Szépségápolás (15) Tv fotel (65) Tereb (146) Irodalmi kávéház (537) Nagyvilág (1310) Vetítő (30) Alámerült atlantiszom (142) Titkok és talányok (12) Flag gondolja (36) Heti lámpás (312)
]]>eff]]>
]]>free speech]]>
]]>mti]]>