Ma 2024 október 14. Helén napja van. Holnap Teréz napja lesz.
Tárih-i Üngürüsz - A magyarok ősgesztája

Tárih-i Üngürüsz - A magyarok ősgesztája

Flag

Szöveg méret

Még nincs értékelve

Őstörténetünket az eddigieknél mélyebb összefüggésbe helyezi.

Az eredeti fordítás első teljes/vágatlan kiadása és a szerzők először publikált tanulmányai egy kötetben... Tárih-i Üngürüsz, a magyar ősgeszta 1543-ban íródott a török szultán számára egy réges-régi ősforrás alapján. Sorsa azóta a lét és a nemlét bugyrait járja... 1860-ban Vámbéry Ármin átadta az MTA-nak, 120 éven át nemlétezőnek tekintették. Csak akkor vált ismertté, amikor szorgos magyarok kikölcsönözték a török nyelvű kéziratot, és megszervezték a magyarra fordítását. Az eredeti, hamisítatlan kézirat őstörténeti része ebben a kötetben lát először napvilágot Grandpierre K. Endre összes e témában megjelent írásával együtt. Fény derül az ősi magyar szájhagyomány jelentőségére, a magyar nemzeti sajátosságokra, regöseink és a mágusok közötti kapcsolatra, Nimród történelmi szerepére. Őstörténetünket az eddigieknél mélyebb összefüggésbe helyezi. Legfontosabb nemzeti krónikánk, amely képes arra, hogy hathatósan hozzájáruljon a magyarság szellemi megújhodásához...

Grandpierre Atilla ajánlója:

A Tárih-i Üngürüsz, a magyar ősgeszta 1543-ban íródott a török szultán számára egy réges-régi ősforrás alapján. Sorsa azóta a lét és a nemlét bugyrait járja...

Bár 1860-ban Vámbéry Ármin átadta az MTA-nak, 120 éven át ismét nemlétezőnek tekintették. Csak akkor vált mégis ismertté, amikor ezt a tétlenkedést látva szorgos magyarok kikölcsönözték a török nyelvű kéziratot, és megszervezték a magyarra fordítását.

Megpróbálták megnyerni a Tárih-i Üngürüsz kiadatásához Ligeti Lajos turkológus, az MTA akkori alelnökének támogatását. Amikor ez ügyben személyesen felkeresték, és nem tágítottak e szándékuktól, az MTA akkori alelnöke így kiabált: „Ne merjék ezt megtenni, mert véresre zúzott homlokkal fognak visszahátrálni!, és Ne akarjanak engem a sz…ros vödörbe dugni!”

Édesapám,Grandpierre K. Endre két nagyhatású ismertetőt tett közzé róla, és ezután a Tárih-i Üngürüszt nem lehetett tovább elhallgatni. Korlátozott példányszámban kiadták, de egy hamisítással felérő, torzított változatban, amelyekbe a fordító belement, mert, ahogy mondta: „Erőltették, nem tehettem mást”.

Az eredeti, hamisítatlan kézirat őstörténeti része most, ebben a kötetben lát először napvilágot, édesapám - Grandpierre K. Endre összes e témában megjelent írásával együtt. Két tanulmányom vezeti be, amelyben megvilágítom a különböző álláspontokat, azok eltéréseinek okait, feltárják a Tárih-i Üngürüsz idősíkjait, hogy megvilágítsa a helytálló értelmezéséhez szükséges legfőbb szempontokat.

Ennek során fény derül az ősi magyar szájhagyomány jelentőségére, a magyar nemzeti sajátosságokra, a regöseink és a mágusok közötti kapcsolatra, Nimród történelmi szerepére, s részletes képet kapunk a Tárih-i Üngürüszről, amely őstörténetünket az eddigieknél mélyebb összefüggésbe helyezi.

Bebizonyosodik, hogy a Tárih-i Üngürüsz legfontosabb nemzeti krónikánk, amely képes arra, hogy hathatósan hozzájáruljon a magyarság szellemi megújhodásához.
(Grandpierre Attila)
*
TARTALOM:

I. A Tárih-i Üngürüsz tartalmi értelmezésének és értékelésének kérdései:
(Dr. Grandpierre Atilla)
• Áttekintés a Tárih-i Üngürüsz értékeléseiről;
(A Tárih-i Üngürüsz ősgesztai jelentőségét, vagy ennek lehetőségét elismerő történészek állásfoglalásai /1858-ban Vámbéry Ármin keletkutató, 1861-ben Budenz József akadémikus, 1979-ben Grandpierre K. Endre író, történész, 1979/1982 Blaskovics József nyelvész, egyetemi tanár, 2010-ben Hölbling Tamás történész/ - A Tárih ősgeszta voltát, őstörténeti jelentőségét elutasító hivatalos történészek állásfoglalásai (1977-ben, 1996-ban Hazai György akadémikus, nyelvész, 1982-ben Fodor István régész, 1988-ban Borzsák István akadémikus, ókortudós, 2014-ben Sudár Balázs tud. főmunkatárs)

• A Tárih-i Üngürüsz idősíkjai;
(A TÜ öt idősíkja - A történelemkép változásai - Mi a civilizáció? - Az első korszakváltás - A második korszakváltás - A harmadik korszakváltás - Civilizáció és történelem - Három vízválasztó történelemképünk változásaiban. A történelemírás és a hivatalos történetírás elágazása - Kívülállók szerepe a tudományban - A TÜ idősíkjai, a szájhagyomány jelentősége)

• A Tárih-i Üngürüsz kulcselemei: a regösök, a krónikások, Nemród /vagy Nimród, illetve Menroth/;
(A TÜ első mondata: a kulcsmondat - Kik voltak a regösök? - Mikor éltek a regösök? - Magyar nemzeti sajátosságok - A népfelség eszméje a régi magyar jogrendben - Magyarságképünk és a történelemkép változásai - A korabeli nemzeti önazonosság jelentősége - A Tárih-i Üngürüsz első mondatának hányattatásai és jelentősége - A regösök és a Tárih-i Üngürüsz születésének időpontjai - A TÜ érdemi részének első félmondata, a török eredeti és magyarra fordításának néhány szempontja - Anonymus, Pais Dezső fordítása - Kézai Simon - Kálti Márk, Képes Krónika - Thuróczí János - Mit tudunk Nemródról? Melyik korban élt, Miben rejlik Nemród jelentősége a magyar történelem számára? - A Nemród mondakör magyar elemei - Mikor élt Nemród? - Nemród népe és a magyarság kapcsolata a genetika tükrében - Lehet-e a magyarság jelen a mezopotámiai civilizáció megteremtésénél? Nemród jelentősége a magyar őstörténelem számára)

• Szemelvények a Tárih-i Üngürüsz különösen figyelemre méltó pontjaiból és néhány észrevétel;

• A Tárih-i Üngürüsz jelentősége és üzenete;
(A Tárih-i Üngürüsz jelentősége)

II. A magyarok eredete a Tárih-i Üngürüsz tükrében:
(Grandpierre K. Endre)
• A Csodaszarvas-monda új változatai egy latinból törökre fordított magyar ősgesztában;
• A kézirat százados kallódásáról;
• Miként jutott krónikás anyagához Terdzsüman Mahmud?
• Mahmud származásáról;
• Milyen kódexre vagy kódexekre tett szert Mahmud?
*
II. sz. Bizonylat a Forrás-tanulmány
Előtörténetünk a Tárih-i Üngürüsz Ős-Csodaszarvas-mondái tükrében:
• Őstörténetünk szerkezeti rendje;
• A szentélybe zárkózás titkai;
• Ősi jelképiség;
• Szkíta Maotisz Másává alakul;

Nimród eltűnéséről, a mondai cselekményekről való rejtélyes kiválásról:
• Miképp értesült Hunor arról, milyen üzenetet hozott az égi vad?
• Volt-e kapcsolat a keletre távozott magyarok és az itthoniak között?
• Hogyan került Magor az első helyre?
• A Hunor névről;
• Miért távozott Hunor sietve Perzsiából

Hunor fővezérsége és halála:
• Őstörténeti mondáink sajátos szerkezete;
• Hadpusztító óriásmadarak fantasztikus mondája;

- Tízezer év magyar őstörténetének egybefoglaló mondaköre
- Legyűrhetetlen égi-földi történelmi mozgató erő
• Honfoglalások vagy honvisszafoglalások?
• Magyar honvisszafoglalások tízezer évi sora;
• Tíz-tizenkétezer évi bizonyított őshonosság;

Tárih-i Üngürüsz; egy ezer éve bujdosó magyar ősgeszta titokzatos történetének peranyaga I:
(Grandpierre K. Endre)
• Bizonylatcsoport, levelek, cikkek;

Tárih-i Üngürüsz: egy ezer éve bujdosó magyar ősgeszta titokzatos történetének peranyaga II:
• Mit nyújt az ősgeszta a magyarságnak;
• Miként fogadta a kincstári tudományos és politikai vezetés az ősgeszta nyilvánosságra kerülését?
*
Üngürüsz története - Iszkender legenda:
Madzsar Táríhi
(Dr. Blaskovics József)
UTÓSZÓ- Név- és tárgymutató
*
Kiemelten ajánljuk mellé:

]]>Káldeától Ister-Gamig I-II-III.]]>
]]>Fáy Elek magyar őstörténeti hagyatéka]]>
]]>Ritka magyar őstörténeti források]]>
]]>Baráthosi összes turáni könyve I-II.]]>
*

]]>Kiemelten ajánljuk mellé: ]]>Őseink rejtett könyve]]> ]]>

Dzsagfar Tarihi és a magyarság ősi forrásai]]>


*

 

]]>]]>

]]>]]>

HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Mindig naprakészen legfrissebb híreinkből!

Mozaik (83) Sport (729) Egészség (50) Nagyvilág (1310) Belföld (11) Alámerült atlantiszom (142) Autómánia (61) Irodalmi kávéház (537) Rejtőzködő magyarország (168) Gasztronómia (539) Flag gondolja (36) Történelem (18) Emberi kapcsolatok (36) Politika (1582) Titkok és talányok (12) Tereb (146) Kultúra (9) Gazdaság (717) Mondom a magamét (7884) Szépségápolás (15) Nézőpont (1) Életmód (1) Heti lámpás (329) Tv fotel (65) Jobbegyenes (2859) Mozi világ (440) Vetítő (30)
]]>eff]]>
]]>free speech]]>
]]>mti]]>