Ma 2024 április 30. Katalin, Kitti napja van. Holnap Fülöp, Jakab napja lesz.
c219ba38a76b3700cb20acc6008dbf63.jpg

Történelmi sodrásban - Bajnai gázsütőn

Flag

Szöveg méret

Még nincs értékelve

„Azt gondolom, hogy a DK képes 7-8 százalékot szerezni. De ha mégsem jutunk be, akkor a Demokratikus Koalíciónak valószínűleg vége van, négy évet aligha lehet kibírni parlamenten kívül. Ha a DK-nak vége van, akkor valószínűleg nekem is” – {...}

{...}ezt mondta szeptember közepén a nagy kalandor, már javában kampánya közepén, amit valójában még június közepén megindított.

Gyurcsány világosan látja, hogy neki vége, ha saját erőből nem erőszakol ki valamilyen pozíciót magának és pártjának a baloldali összefogásban. Azok után, hogy Mesterházy megalázó ajánlatot tett neki, és a politikától való visszavonulásban tudta egyedül elképzelni egykori főnöke jövőjét, Gyurcsány beturbózott.

Az is nyilvánvalóvá vált, hogy ő maga már nyár elején is számított arra, hogy sem az MSZP, sem az E14 nem kívánja bevenni őt a nagy ellenzéki összeborulásba, s ezért megkezdte saját, sajátos kampányát azért, hogy malacot lopjon a baloldali szavazótáborból. Pont annyit, amennyi már veszélyeztethet valakit, s ez a valaki pont az lett, aki színre lépésétől kezdve magát Gyurcsányt vette célba, s baloldali felemelkedését a kalandor politikai arénából való száműzetésében látta.

Gyurcsány nyáron plakátkampányba kezdett, beterítette az országot Mátészalkától Győrig, Párkánytól Szegedig, hogy ő van, létezik, s nem fél senkitől, se jobb, se baloldaltól – figyeljenek már oda rá.

Emlékszem a plakátkampánya elején egy Korrektúra műsorban Pesty László és Bayer Zsolt barátaim is ugyanazt mondták, amit a jobboldali sajtó megszólalóinak jelentős része: „ennek már semmi értelme!”

Akkor azt mondtam, hogy nézzük majd meg a szeptemberi, októberi közvélemény-kutatási méréseket, és majd meglátjuk, hogy volt-e értelme.

Nézzük! Szeptember során majd’ mindegyik közvélemény-kutató cég a Demokratikus Koalíció növekvő szavazótáborát jelezte, míg majd’ mindegyik intézet Bajnaiék további zsugorodását mutatta. Sőt némely eredményük, már egyértelműen azt jelezte, hogy az E14 nemhogy a pártszövetségekre vonatkozó 10 százalékot nem érné el egy hét végén levő választás esetén, hanem bizony a sima 5 százalékos parlamenti küszöböt sem tudják már megugrani.

Gyurcsány mindeközben világos üzeneteket fogalmazott meg az E14 irányába, s egyre inkább érzékeltette Bajnaival, hogy hiába nyilatkozik hűvösen és langyosan róla és a DK-ról, ha ő rákapcsol, akkor előbb-utóbb – mivel Mesterházyt és az MSZP-t nem tudja – Bajnait fogja gázsütőre tenni, s őt fogja úgy megszorongatni, hogy az bizony nagy égés lesz Bajnainak.

Míg Bajnai a hűvös technokrataságra, addig Gyurcsány a baloldali radikalizálódásra kezdett játszani. Meghirdette a szenvedélyes politikát, s bármennyire is elmekórtaninak tűnnek az ehhez igazított megszólalásai a jobboldalon, e taktika eddig hozza a hozzá fűzött reményeket.

Két hete ugyancsak a Korrektúra című műsorban azt mondtam, hogy várom az október eleji eredményeket, mert szerintem a főrendőrök 2006-os őszi eseményeinek bírósági tárgyalásán tett látogatása, és az őt ott ért atrocitások megint hajtanak Gyurcsány mellé néhány ezer baloldali szavazót, akik a hűvös technokrata helyett, sajnálatból, bátorságból és még megannyi bonyolult választói magatartásból és attitűdből adódóan inkább a DK mellé szegődnek.

Azok a baloldali szavazók, akik 2006 őszét a Gyurcsány elleni agresszív, nacionalista, és Orbán-párti támadásnak vélték, s akkor is a „szegény miniszterelnök” mellett álltak ki, s azt gondolták, hogy jól tették a rendőrök, hogy szétverték ezt a csürhét, nos, ezek a szavazók 2013. szeptember végén azt látták, hogy egyedül Gyurcsány gondolja úgy a dolgokat, ahogy ők, mindenki más már nem. Ezt ők úgy érezték, hogy tőlük fordultak el a baloldali politikusok, s csak a nagy kalandor az, akire még mindig számíthatnak. Az ő leköpése tehát ezen szavazók leköpése is egyben, akik ettől kezdve nyilván még inkább azonosulnak volt miniszterelnökükkel, s inkább vállalják a baloldali kisebbségi létet, mintsem hogy szembe forduljanak saját magukkal.

A Korrektúrában azt is mondtam, hogy szerintem az október eleji mérések már azt fogják mutatni, hogy a DK és az Együtt-PM valahol 3 százalék körül keresztezni fogják egymást, és Bajnai ettől kezdve kényszerűen csak azt teheti, hogy fuzionál a PM-el, vagy egy választási pártot hoz létre, egyben elismerve azt, hogy nincs esélye a 10 százalék elérésére, sőt, a cél már az 5 százalék.

S lám, jött a Századvég legutóbbi felmérésének eredménye: A szeptember 25-30 közötti telefonos közvélemény-kutatás szerint a választókorúak 51 százaléka nyilatkozott úgy, hogy biztosan részt venne az azon a héten vasárnap tartandó parlamenti voksoláson, azaz a választási aktivitás az augusztusban mért 49 százalékhoz képest emelkedett. A pártszimpátiájukban bizonytalanok teljes népességbeli aránya tovább csökkent, jelenleg a választókorúak 42 százaléka tartozik ebbe a csoportba.

Jelenleg a teljes népesség 28 százaléka szavazna a Fidesz–KDNP-re (augusztusban 27 százalékuk nyilatkozott így). A legnagyobb ellenzéki párt támogatottságában nincs változás, az MSZP jelenleg 13 százalékon áll. Kismértékben növelni tudta támogatóinak arányát a Jobbik, 8 százalékos a párt támogatottsága. Az Együtt 2014–PM-re, csakúgy, mint a legutóbbi méréskor, a teljes népesség 4 százaléka voksolna. Nem változott az LMP támogatottsága, a lakosok 2 százaléka szavazna a pártra, míg a Demokratikus Koalíció 1 százalékponttal növelte szavazóinak arányát, jelenleg szintén 2 százalékon áll. Más pártokra a megkérdezettek 1 százaléka voksolna.

A biztos szavazó pártválasztók körében a Fidesz–KDNP 50-ről 51 százalékra növelte támogatóinak arányát augusztus óta, emellett erősödött a Jobbik is, jelenleg 14 százalékon áll. Ebben a körben stagnál az MSZP támogatottsága (23 százalék), és 2 százalékpontos csökkenés látható az Együtt 2014–PM táborában (6 százalék). A Demokratikus Koalícióra a biztos szavazó pártválasztók 3, az LMP-re 2 százaléka adná a voksát, egyéb pártok támogatottsága 1 százalékos. Ez azt jelenti, hogy a DK és az LMP nem érné el a bejutáshoz szükséges 5, az Együtt–PM pedig a pártszövetségre érvényes 10 százalékos küszöböt.

Vagyis a DK és az Együtt-PM viszonyában bizony erőteljesen formálódik az a viszony, amit előre jeleztem, ám az bizonyos, hogy Gyurcsány valóban gázsütőre tette Bajnait a kampányolás terén.

Míg Bajnainak csak az egyre rosszabb és rosszabb eredményeket mutató rendezvények jutnak osztályrészül, addig Gyurcsány egyre jobb és több szavazót megmozgató rendezvényeket szervez.

Míg Bajnai a legutóbbi Szolidaritás rendezvényen az Orbán-szobor döntögetése miatt elhatárolódott saját szövetségesétől, és magyarázkodott, hogy ő már nem is volt ott, amikor történt, meg amúgy sem az ő ízlése és a többi, és a többi, addig Gyurcsány védelmébe vette a szobor-döntögetőket és a Szolidaritást, azt üzenve nekik, hogy én a támadásokkor mellettetek vagyok, míg a langyosok menekülnek. Másfelől ez egyben megint üzenet Bajnainak is, hogy hát, ha annyira finnyás vagy, mi az apád huncutságáért mentél oda.

Gyurcsány tehát a főrendőrök- és a Szolidaritás melletti kiállással már keményen beleállt Bajnai kicsinálásába, s az Együtt-PM nem csak belvárosi liberális szavazóinak elcsábításába. S most megint ő kezdeményez összefogást október 23-án.

Nem kétséges, hogy egy közös MSZP–E14–DK-rendezvényen a nagy kalandor hozzá méltó, és a jelenlévő tömegek igényét leginkább kiszolgáló beszédet mondana. Az sem kétséges, hogy arra törekedne, hogy ő arassa a legnagyobb tetszést, magát a közös ünneplés első számú összekovácsolójának állítsa be.

Gyurcsány kezdeményezése és pressziója a közös ünneplésre Bajnai irányába máris sikerrel járt. Bajnai október 7-én hajnalban sms-ben tájékoztatta a Demokratikus Koalíció elnökét arról, hogy hajlandóak megfontolni a közös ünneplést. Majd ezt az ATV reggeli műsorában is megerősítette.

Bajnai úgy fogalmazott, szükség van arra, hogy az ellenzék „közösen mutassa meg, elege van ebből a rendszerből”. Azt mondta, az MSZP-vel választási szövetséget kötöttek, de október 23-án ennél szélesebb körben kell ünnepelni, akár Gyurcsány Ferenccel közösen. Erről már megállapodott Mesterházy Attilával is – nyilatkozta.

Bajnai Gordon a szervezésre Juhász Pétert, az Együtt–PM társelnökét, a Milla vezetőjét kérte fel. A kezdeményezés lényege, hogy az Orbán Viktor miniszterelnökkel szemben álló és a „demokratikus oldalt” képviselő szereplők üljenek le egymással egyeztetni az október 23-i közös megemlékezéssel kapcsolatban – mondta Bajnai. Vagyis a kalandor már megint sikeresen malmozta meg az E14-et.

Míg két éve Bajnai teli torokból harsogta a megújulást és a gyurcsányi időkkel való leszámolást, s nem engedte színpadra nemhogy a DK, de még az MSZP vezérét sem, addig most október 23-án a labdát Gyurcsány már magához vette, s Bajnai és csapata lassan, de biztosan parlamenten kívüli támogatottsággal kullog Gyurcsány tábora mellett, s kénytelen belemenni abba, hogy együtt ünnepeljen a nagy kalandorral.

Ha a nagy együtt ünneplés összejön a baloldalon az valószínű egyedül Gyurcsánynak fog hozni a konyhára. Azokat, akik eddig is haragudtak az MSZP-re amiért kihagyták a DK-t a baloldali megegyezésből, azok megerősítve érzik majd magukat, s inkább Gyurcsány támogatását látják majd az együtt ünneplésben. Akik viszolyogtak a kalandortól, most az együtt ünneplés miatt lesznek mérgesek. Bajnai pedig majd szürkén, pislogósan és langyosan már nagyközönség előtt fogja érezni, milyen, ha Gyurcsány úgy rendesen rányomja őt a gázsütőre.

Zárug Péter Farkas
politológus

]]>www.demokrata.hu]]>

HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Mindig naprakészen legfrissebb híreinkből!

Heti lámpás (312) Kultúra (7) Sport (729) Politika (1582) Szépségápolás (15) Emberi kapcsolatok (36) Mozaik (83) Mondom a magamét (7571) Vetítő (30) Nagyvilág (1310) Rejtőzködő magyarország (168) Belföld (11) Jobbegyenes (2794) Gasztronómia (539) Alámerült atlantiszom (142) Életmód (1) Gazdaság (707) Nézőpont (1) Titkok és talányok (12) Irodalmi kávéház (537) Egészség (50) Flag gondolja (36) Tereb (146) Történelem (18) Tv fotel (65) Mozi világ (440) Autómánia (61)
]]>eff]]>
]]>free speech]]>
]]>mti]]>