- 0
Aprócska hírként jelent meg az afrikai sajtóban és az interneten, de a mögötte lévő tartalom jóval messzebb mutat és jóval nagyobb figyelmet érdemelne: a Kongói Demokratikus Köztársaságban ugyanis úgy tűnik, végetér az a 9 éves moratórium, amelyet a kormány annak idején 2002-ben az ipari fakitermelésre vetett ki, igyekezvén megszabályozni valahogy a káoszban tobzodó szektort.
Ennek első jele még 2011. január 29.-én történt, amikor José Endundo kongói környezetvédelmi miniszter bejelentette, hogy a minisztérium újabb 15 fakitermelési jogot legalizált és folyamatban van a moratórium felfüggesztésének megfontolása és feltételeinek kidolgozása is. 2002-ben anno a kormány azért tiltott be mindennemű ipari méretű kitermelést, hogy megpróbálja valahogy irányítása alá vonni az erdők letarolását, de akkoriban még a lázadó mozgalmakkal való harc is alig ment a központi hatalomnak, nemhogy olyan “apróságok”, mint a fakitermelés vagy a természetvédelmi területek felügyelete.
2005-ben a Világbank nyomására a kormány megkezdte 156 ipari fakitermelési jog felülvizsgálatát, és 2009-re ezek közül 65-öt ismertek el jogszerűnek – ezekből hosszútávú koncessziós szerződések születtek. A többit akkor illegálisnak minősítették, ez változott meg most, amikor újabb 15 jog kapott zöld lámpát, és ezzel a Greenpeace környezetvédelmi szervezet közleménye szerint a kongói kormány az ország esőerdőinek 40%-át halálra ítéli. Utóbbi szervezet egyébként a moratórium felfüggesztését is aggályosnak tartja, hiszen ezzel 15 millió hektár erdő kerül néhány tucat cég kezébe, amelyek számára a biodiverzitás megőrzése vagy a környezet védelme nem igazán jelent semmit.
Ezért több civil szervezet szövetségbe tömörülve igyekszik elérni a kinshasai kormányzatnál illetve a 2002-es moratórium létrejöttében nagy szerepet játszó Világbanknál, hogy a helyzet ne változzon – nem mintha számított volna eddig bármit is, hiszen főleg az ország keleti, északkeleti részében a kormányzatnak nem sok dolog felett volt irányítása. Azonban valószínűleg minden Kongó- és Afrika-szerető ember számára jó hírként, úgy tűnik ez a helyzet változik, helyi források szerint ugyanis végre csökken a lázadó szervezetek embereinek száma, relatíve kevesebb konfliktus történik és a kongói regulárisok végre, annyi év után megvethetik lábukat a Kivukban is. A Világbank honlapján sajnos még mindig csak a 2009 közepén felkerült adatok találhatóak a kongói esőerdőkkel kapcsolatos álláspontról, azaz a szervezet szerint a moratóriumnak addig állnia kell, amíg nem állnak rendelkezésre azok a szervezeti, kormányzati lehetőségek, amelyek lehetővé tennék a koncessziók és a kitermelések ellenőrzését, szabályozását.
A Kongó-medencében található Kongói Esőerdő nagyjából 1.8 millió négyzetkilométernyi területen, hat országban terül el, a világ mások legnagyobb trópusi esőerdőjeként pedig a világ esőerdőinek 25%-át jelképezi.
Az ipari fakitermelés jogi felülvizsgálatáról és a koncessziókról bővebben itt:
http://www.rdc-conversiontitresforestiers.org/
Az illegális/nem illegális fakitermelés hatásairól:
www.mindennapiafrika.info - A Flag Polgári Műhely partnere