- 0
A pénz nem boldogít-, tartja a mondás, csak azok a dolgok, amelyeket segítségével meg tudunk szerezni. Arisztotelész szerint a boldogság az ember által elérhető legjobb dolog.
Az amerikai függetlenségi nyilatkozat, például olyan fontosnak tartotta a boldogságra törekvést, hogy alapvető emberi jogként ismerte el. Seneca tanítása: „Ha a hideg, az éhség és a szomjúság ellen védve vagyunk, akkor a többi már csak hiúság és túlzás”- a mai világban nem tűnik túl népszerűnek, hiszen a fiatalok a pénzt, a hatalmat és a luxusjavakat tartják a legfontosabbnak az életben.
A lélek és a szív kiveszőben van. Az igazi emberi értékek háttérbe szorultak. A pénz irányítja mindennapi életünket. Ami bizonyos szempontból érthető, hiszen az állandó verseny viszi előre a világot. De én úgy érzem, végül az evolúció győzteseiből vesztesekké válunk. Hiszen az, amivel kiemelkedtünk, a lélek, a hit, a szív és az értelem marad alul, ha nem változtatunk az életünkön. Egy érdekes tanulmány szerint 1930 és 1990 között az amerikaiak életszínvonala négyszeresére nőtt, miközben a magukat igen boldognak és nagyon elégedettnek érzők aránya 1965 és 1990 között már nem emelkedett. Az amerikai életszínvonal ekkor érte el ugyanis az egyfőre jutó hétezer dollárt, ami lehetővé tette az alapvető szükségletek teljesülését. Elgondolkodtató, hogy a leggazdagabbak csak egy lehelettel vallották magukat boldogabbnak, mint az átlag. Erre mondaná Seneca, hogy a gazdagság nem bankszámla, hanem lelkiállapot kérdése.
A hit azonban, a pénzzel ellentétben valamennyi felmérés szerint fontos forrása a boldogságnak, mert erősíti a párkapcsolati, közösségi és baráti kapcsolatokat. Tehát higgyünk és bízzunk abban, hogy sikerül megváltoztatnunk az eddigi hibás tendenciákat.
Csépányi Balázs
Előző cikkGeometria