Ma 2024 április 20. Tivadar napja van. Holnap Konrád napja lesz.
02a86c3063874d5f50100d26d0cd5e62.jpg

Kockázatos fogyasztói csoportok

Flag

Szöveg méret

Még nincs értékelve

Az elmúlt hónapokban egyre több olyan hirdetés jelent meg különböző médiákban, melyek fogyasztói csoportba való belépésre buzdítanak. A hirdetés alapján azt gondolnánk, hogy ezek a csoport hitelt nyújtanak a belépőknek, de erről szó sincs. Mik azok a fogyasztói csoportok és hogyan működnek?

A fogyasztói csoportok olyan fogyasztókat szerveznek egy csoportba, akik valamilyen nagyobb dolgot szeretnének megvásárolni (pl. házat, autót), de nincs erre elegendő pénzük. A csoportba szerveződött fogyasztók mindegyike havonta meghatározott összeget fizetnek a csoport szervezőjének. A havi részlet tartalmazza a megvásárolni kívánt tárgy árának egy hónapra eső részletét, ill. a szervező megbízási díját. A futamidőt a csoport tagjai határozzák meg, ez lehet 5, 10 vagy akár 20 év is.

 
A fogyasztói csoportok nem bankok, tehát nem nyújthatnak hitelt! A hirdetések alapján viszont sokan gondolhatják azt, hogy a csoportba való belépéssel hitelhez vagy készpénzhez juthatnak, hiszen a hirdetések szövegében gyakran szerepel a „Pénzre van szüksége?” kérdés, vagy a „BAR-listásoknak és nyugdíjasoknak is!” jellemzés, melyből arra lehet következtetni, hogy könnyebben juthatunk pénzhez, mint ha a banktól veszünk fel hitelt. A fogyasztói csoportok nem pénzt adnak, hanem vásárlói jogot. Ez azt jelenti, hogy a havonta befizetett részletekből minden hónapban a csoport egy tagja megvásárolhatja a kívánt dolgot, de csak azt. A pénzt nem a tag kapja, hanem a kiválasztott eladó, pl. az autószalon. A belépéssel a tagok vállalják azt a kockázatot, hogy talán csak a futamidő végén jutnak hozzá a vágyott dologhoz, de az is lehet, hogy már az első hónapban. A szerencsés tagot két módszerrel választják ki: elsősorban az kaphatja meg a vásárlói jogot, aki előtörlesztést vállal, azaz előre kifizet egy vagy több részletet. Ha több ilyen tag is van, akkor közöttük sorsolással döntik el, ki vásárolhat az adott hónapban. Így tehát részben az anyagi lehetőségek határozzák meg, hogy ki mikor jut hozzá a megvásárolni kívánt dologhoz, részben pedig a szerencsén múlik. Akár kap a tag az adott hónapban vásárlói jogot, akár nem, a törlesztést tovább kell folytatnia a futamidő végéig.
 
A már befizetett összegek nem kamatoznak, tehát akinek a futamidő végéig várnia kell a vásárlással, annak nem gyarapodik az összegyűjtött tőkéje, ezáltal létrejöhet egy olyan kedvezőtlen helyzet is, hogy mire sorra kerül, már nem tudja megvenni ugyanazt a terméket, amire évekkel korábban készült, csak egy gyengébb minőségűt.
 
A fogyasztói csoportokat szervező vállalkozások általában nem rendelkeznek megfelelő fedezettel ahhoz, hogy a vállalt vásárlói jogokat minden esetben maradéktalanul finanszírozni tudják. Amennyiben tehát a tagok közül néhányan fizetésképtelenné válnak, az egész vállalkozás bukhat, és a tagok elveszíthetik a korábban befizetett pénzüket. Ráadásul rosszhiszemű szervező szándékosan is megkárosíthatja a tagokat, mivel a pénz „eltűnése” esetén nagyon kevés lehetőség van arra, hogy hatósági vagy bírósági közbenlépésre kártalanítsák a belépőket.
 
Egy fogyasztói csoportba való belépés előtt érdemes végiggondolni néhány dolgot:
- biztos, hogy ez a legjobb módja a vásárlásnak? Nem jöhet-e számításba hitelfelvétel vagy banki előtakarékosság?
- tudok-e várni a vásárlással akár hosszú éveket is?
- ha nem sürgős a vagyontárgy megszerzése, nem érdemesebb-e banki betétben kamatoztatni a pénzt a vásárlásig?
Ha mindezen kérdések megválaszolása után úgy tűnik, a fogyasztói csoport a legjobb döntés, mindenképpen érdemes átnézni a jogszabályokat, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének közleményét (]]>http://www.pszaf.hu/fogyasztoknak]]>), a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság kérdés-felelet oldalát (]]>http://www.nfh.hu/portal/informaciok/hirek/fogycsop.html]]>).
 
 
 
Amennyiben belépés után derül ki, hogy mégsem felel meg a fogyasztói csoport működése a tag igényeinek, lehetősége van szerződést bontani. A szerződés megkötését követő 30 napon belül a tag elállhat a szerződéstől, ilyenkor a befizetett pénzt a szervező visszatéríti, nagyjából 10.000 Ft kivételével, ebben az esetben tehát ennyit veszíthet a tag. A 30 nap letelte után már csak rendes felmondással lehet a szerződést bontani, ami azt jelenti, hogy a befizetett részleteket csak a futamidő végén fizetik vissza, a befizetett regisztrációs díjat pedig egyáltalán nem.
Megtörténhet, hogy a tag nem akar kilépni a fogyasztói csoportból, de nem tudja fizetni a vállalt részleteket. Két elmaradt részlet után a csoportszervező automatikusan kizárja a fizetésképtelen tagot, és a befizetett részleteket a futamidő lejártakor fizeti vissza. Vannak azonban olyan vállalatok is, amelyek megbízási díjként visszatartják a befizetett pénzt, mintegy kártérítésként, nem fizetnek vissza semmit, sőt később további követeléssel is fellépnek a kilépő taggal szemben.
 
A fogyasztói csoportok működése szabályozva van, belépés előtt fontos a tájékozódás! Rendelkezésre állnak jogszabályok, saját szabályzatok, hatósági és jogi segítség is, mindenki vegye ezeket igénybe! Ne feledjük, a jogszabály ismeretének hiánya nem ment fel a büntetés alól, és ebben az esetben saját magunkat büntetjük, ha nem tájékozódunk figyelmesen.
 
N. R. Ágnes
Szerző a Flag Polgári Műhely tagja

HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Mindig naprakészen legfrissebb híreinkből!

Mozi világ (440) Életmód (1) Flag gondolja (36) Szépségápolás (15) Sport (729) Tv fotel (65) Jobbegyenes (2788) Mozaik (83) Nagyvilág (1310) Gazdaság (705) Tereb (146) Belföld (10) Kultúra (7) Politika (1582) Alámerült atlantiszom (142) Irodalmi kávéház (537) Heti lámpás (312) Rejtőzködő magyarország (168) Titkok és talányok (12) Gasztronómia (539) Autómánia (61) Emberi kapcsolatok (36) Történelem (18) Egészség (50) Nézőpont (1) Mondom a magamét (7546) Vetítő (30)
]]>eff]]>
]]>free speech]]>
]]>mti]]>