Ma 2025 május 14. Bonifác napja van. Holnap Zsófia, Szonja napja lesz.
Konzervatív szerző védi Orbánt Applebaummal szemben

Konzervatív szerző védi Orbánt Applebaummal szemben

Flag

Szöveg méret

Még nincs értékelve
Orbán kormányzásának eredménye a zsarnokság Anne Applebaum szerint
, aki a nemzeti konzervativizmusról szóló római konferencia apropóján szidja Orbánt. Applebaumnak Rod Dreher válaszol, aki szerint Applebaum a globalista elitek képviselője.

A nacionalista jobboldal vezetői egy római hotelben kritizálták azt a nyugati liberális demokráciát, amelyben a hidegháború konzervatívjai mélyen hittek – ]]>írja]]> Anne Applebaum a The Atlantic cÍmű amerikai lapban, akinek Rod Dreher ]]>válaszol]]> az American Conservative-on.

Anne Applebaum, aki egyben Radoslaw Sikorski, a lengyel Donald Tusk-kormány volt külügyminiszterének felesége is, tehát egykor jobboldaliként tartották számon, már 2016-ban ]]>azt nyilatkozta]]> a Mandinernek hogy „nem állok szóba a magyarokkal”.

Applebaum írt egy Pulitzer-díjas kötetet a gulágról, valamint beszél lengyelül és oroszul is. Emlékezetes megszólalása volt, amikor az Occupy Wall Street és más radikálbalos mozgalmakkal szemben felszólalva megvédte a képviseleti parlamenti demokrácia intézményrendszerét, mondván, politikai hatalmat azon keresztül kell szerezni.  

Két éve a Mandineren ]]>arról értekeztünk]]>, hogy „elgurult Applebaum gyógyszere”, az újságíró ugyanis 2017 őszén egyszerűen leneobolsevikozta Orbánt és Trumpot, amikor ]]>úgy fogalmazott]]> a Washington Postban: „Donald Trump, Orbán Viktor, Nigel Farage, Marine Le Pen és Jaroslaw Kaczynski: bár sokszor »szélsőjobboldalinak« vagy »alt-right«-nak írják le őket, ezeknek a neobolsevikoknak nincs sok közük ahhoz a jobboldalhoz, amely a nyugati politika része volt a 2. világháború óta, és nincs kapcsolatuk a létező konzervatív pártokhoz.”

Applebaum véleményének alakulásában valószínűleg nem kis szerepe van annak, hogy jelenleg férje pártjának jobboldali ellenfele kormányoz Lengyelországban.

Mostani cikkében a szerző arra a nemzeti konzervativizmusról szóló konferenciára reflektál, amelyen Orbán Viktor is felszólalt, s amelyről a ]]>Mandiner is tudósított]]>

Applebaum korábban idézett cikkében már felrótta, hogy a „nacionalista jobboldal” nem a nyugati konzervativizmus útját követi, ehhez képest a római konferencián jelen volt John O’Sullivan, az Applebaum által dicsőített Margaret Thatcher volt tanácsadója (ma a budapesti Danube Institute igazgatója), egy volt Reagan-tanácsadó és mások is. Maga Applebaum is lamentál azon, hogy Orbán Viktort az a Chris DeMuth kérdezte Rómában, aki az inkább neokonzervatív American Enterprise Institute volt elnöke.

Applebaum az Atlanticban azt bizonygatja, hogy a nemzeti konzervativizmus, amelynek képviselői Rómában konferenciáztak, teljesen más, mint annak a két történelmi szereplőnek a víziója, akire hivatkoznak: Ronald Reagané és II. János Pálé. Ezután azt a Yoram Hazonyt kritizálja (Hazonyval készült ]]>interjúnkat itt olvashatja]]>), aki a konferencia elnöke volt, s akinek A nacionalizmus erénye című könyve tavaly elnyerte az év konzervatív könyve címet Amerikában. Hazony egy izraeli ortodox zsidó, aki azt állítja, hogy a nácizmus valójában imperializmus volt, s ezen Applebaum igencsak kiakad (miközben a náci Németország beceneve valóban az volt, hogy Harmadik Birodalom). 

A nemzeti konzervatívok szerinte nincsenek kapcsolatban a valósággal, az előadók marginalitását igyekszik bizonygatni, s végül a politikusokra tér rá. „Amikor az utolsó előadó színpadra lépett, felállva tapsoltak neki. – írja Applebaum – Ez volt Orbán Viktor, a magyar miniszterelnök, akinek a karrierje talán a legjobban illusztrálja, hogy Reagan és Thatcher konzervativizmusa mennyit változott 1989 óta. Orbán volt az, mint rájöttem, akiért valójában a legtöbben eljöttek.”

Applebaum szerint Orbán Európában mindenkinél tovább ment, hogy lerombolja azokat az intézményeket, amelyek lehetővé teszik a demokráciát, lerombolta a független médiát és a független akadémiát, valamint átpolitizálta a bíróságokat, korrupt gyakorlatokat honosított meg, hogy körei meggazdagodjanak és a saját javára módosította a választási szabályokat. 

Orbán „rendszerint az autoritarianizmus határáig megy, de nem lépi azt át” – írja Applebaum, aki szerint ezt csak azért nem teszi meg a kormányfő, mert jó pénzeket kap az EU-tól. Szerinte Magyarország jó példája annak, hogy ha félretesszük az egyetemes értékeket, a sajtószabadságot és az akadémia szabadságát, akkor az eredmény zsarnokság és korrupció lesz. 

„Ez a nacionalizmus valódi arca”, akárhogy is el akarják ezt takarni Reaganre és II. János Pálra való hivatkozással Applebaum gondolatmenete szerint, aki természetesen szembeállítja a pápát és az elnököt a római nemzeti konzervativizmus-konferencia résztvevőivel főleg Orbánnal. 

Applebaum cikke végén hitet tesz amellett, hogy ő egy thatcheri, „erős és demokratikus” nemzetállamban szeretne élni, ami nem zárja ki a tagságot a nagyobb nyugati közösségekből, de szerinte lehet, hogy jövőben ez a két dolog szembe fog állni egymással. 

Hozzátehetjük, hogy Ronald Reagant és Margaret Thatchert is nacionalizmussal gyanúsították a maguk idejében, II. János Pál pedig a katolikus egyház fejeként volt elfogadhatatlan sok nyugati liberális számára. 

Rod Dreher ]]>azzal válaszol]]> Applebaumnak az American Conservative hasábjain, hogy ő maga azért akadt ki a konferenciára és a nemzeti konzervativizmusra, mert maga is a globalista elitek, a „transzatlanti liberális establishment” tagja, akikről Douglas Murray (a konferencia másik felszólalója, aki egyébként egy kötetében megvédte a neokonzervativizmust) a „Davos-világlátás” ]]>képviselőinek tart]]>

Dreher szerint Applebaum nem tudja, milyen spanyolországban katolikusként küzdeni a szocialista kormány genderelképzelései ellen vagy az LMBTQ-ideológiával küzdeni amerikai iskolai alkalmazottként. Valamint a megfelelő kereszténydemokrataként Merkelt feltüntető szerzőnek válaszolva rámutat: Merkel kereszténydemokráciája épp a kereszténység végét segíti elő Európában, és akkor inkább ő Orbán Viktor kereszténydemokráciájára szavaz. Végül Dreher rámutat, hogy a konferencián számos irányzat és szemlélet képviselői voltak jelen. 

Fotó: Földházi Árpád

Írta: ]]>Szilvay Gergely]]>

]]>www.mandiner.hu]]>

HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Mindig naprakészen legfrissebb híreinkből!

Titkok és talányok (12) Emberi kapcsolatok (36) Mondom a magamét (8312) Belföld (11) Vetítő (30) Rejtőzködő magyarország (168) Gasztronómia (539) Szépségápolás (15) Életmód (1) Politika (1582) Gazdaság (737) Tv fotel (65) Nézőpont (1) Sport (729) Tereb (146) Alámerült atlantiszom (142) Történelem (19) Jobbegyenes (2973) Irodalmi kávéház (543) Flag gondolja (38) Kultúra (9) Mozaik (83) Egészség (50) Nagyvilág (1310) Mozi világ (440) Heti lámpás (382) Autómánia (61)
]]>eff]]>
]]>free speech]]>
]]>mti]]>