www.flagmagazin.hu
Közzétette: www.flagmagazin.hu (https://www.flagmagazin.hu)

Címlap > Mesebeli Afrika - Etiópia: a szebb jövőért mindent

936e2652517ca2aa2e168fc240c1b74a.jpg

Mesebeli Afrika - Etiópia: a szebb jövőért mindent

2010 november 16. Flag

Szöveg méret

  • 0
Még nincs értékelve

Nem vagyok túlzottan járatos Izrael bevándorlási politikáját illetően, de annyi bizonyos, hogy a közel-keleti zsidó állam törvénnyel garantálja az állampolgárságot minden zsidó számára, amelynek keretében Afrikából a nyolcvanas és a kilencvenes években több tízezer zsidó vándorolt be és telepedett le az egész Közel-Kelet gyújtópontját jelentő apró államban.

Ez a bevándorlási folyamat a mai napig tart és a legfrissebb hírek szerint a letelepedési lehetőséget végre megkapja az a nagyjából nyolc ezer etiópiai, akik a hírhedté vált, ún. Beta Izrael csoport leszármazottai és utolsói ennek a filmeket és regényeket megihlető közösségnek – hivatalos elképzelés szerint.

A Beta Izrael (nagyjából Izrael Háza) azt a nagyjából 130 ezres etióp zsidóságot jelenti, akik évszázadokon át éltek a különböző etióp uralkodók, királyok uralma alatt a Tigray régióban. A nyolcvanas évek etióp éhínsége és polgárháborúja ezt a csoportot is súlyosan érintette, így három különböző katonai műveletben (Mózes, Józsué, Salamon – az Egyesült Államok erőteljes támogatásával Szudánon keresztül) Szudán közbeiktatásával Izraelbe menekítették szinte az egész közösséget. Nem távozhattak azonban velük azok az ún. falasák, akik azokat az embereket takarják, akiknek őseit még a 19. században erőszakkal keresztény hitre térítették és emiatt hiába vették fel utódaik ismét a zsidó vallást, kiestek a bevándorlási törvény hatálya alól.

]]>falash mura]]>

A nyolcvanas évek Beta Izrael akciói után azonban a zsidó állam az ő életüket is figyelemmel kísérte és letelepedési kérelmük elbírálásáig, bevándorlásuk jóváhagyásáig az etióp Gondar városa körül felállított táborokba költöztette őket, ahol zsidó szervezetek gondoskodtak ellátásukról. A körülmények persze nem voltak túlzottan jók, nem csoda, hogy a legtöbb, Izraelben is rokonokkal rendelkező falasa is mindent elkövetett, hogy csatlakozhasson a nagyjából 120 ezres izraeli etióp közösséghez – ezzel egyidőben persze az egész történethez messze nem kapcsolódó etiópok is igyekeztek hasznot húzni a helyzetből és zsidóként regisztrálták magukat a táborokban. És ezek az emberek most a hosszú évek várakozása utána végre megkapták a zöld lámpát, vasárnap Benjamin Netanyahu izraeli miniszterelnök bejelentette, hogy a táborokban élő falasák az elkövetkező négy évben egytől-egyig emmigrálhatnak Izraelbe, amely folyamat után Jeruzsálem lezártnak tekinti az egész Beta Izrael történetet és ilyen jogalapon már senki sem kérheti letepeledését a zsidó államban.

A döntést az izraeli vezetés erkölcsi okokkal indokolta, mely szerint a zsidóság nem hagyhatja, hogy zsidó testvéreik éhínségben, nyomorban és szegénységben éljenek Etiópiában. Persze, ehhez hozzá kell tenni azt a tényt, hogy a falasák táboraiban messze jobb volt az élet, mint egy átlagos vidéki etióp faluban. A mostani döntéssel egyébként Izrael megpróbálja elejét venni egy humanitárius katasztrófának is, ugyanis szakértők szerint már a mostani 8 ezres populációban is vannak bőven olyanok, akik csak a jobb élet reményében vallják magukat zsidónak és annak esélye, hogy további táborok jönnek létre magukat falasáknak mondott etiópokkal, egyre csak növekszik.

A táborok megszüntetése után ugyanis a zsidó állam már kizárólag egyéni alapon fogja elbírálni a bevándorlási kérelmeket, ami véget vet annak az eljárásnak, mely konkrétan lehetetlenné tette a falasa közösség számbavételét, hiszen nap-nap után újabb és újabb emberek jelentek meg a táborok bejáratainál, magukat zsidónak vallva. Ahogy a mondás is tartja: szentek nincsenek, csak különböző árak.

 

]]>www.mindennapiafrika.info]]> - A Flag Polgári Műhely partnere 

Magyar Menedék

Ajánló