- 0
George Santayana 19. századi spanyol filozófus és író mondta: „Azok, akik nem ismerik a múltat, arra ítéltetnek, hogy megismételjék azt”.
Miféle fátum sújtja a jámbor franciákat, hogy ismét alávessék magukat a történelem saras kerekének, visszarángatva, egyenesen a miniszteri székbe, Daniel Cohn-Benditet?
Hagyjuk a másik idézetet, hogy az ember másodszor legfeljebb bohócként térhet vissza a történelem színpadára; próbáljunk inkább mögé lesni a kulisszáknak, ahol Emmanuel Macron francia köztársasági elnök és „Vörös Dani” vasárnap sorra kerülő találkozója zajlik. Hogy mik a fent említett mozgalmi nevet viselő európai képviselő tervei, arról az őt felhívó újságírónak szombaton csak annyit árult el, hogy megnézi az Eintracht Frankfurt-Bréma meccset.
Miután a távozó Nicolas Hulot környezetvédelmi miniszter tiszta érvekkel levezette, miért megvalósíthatatlan az Edouard Philippe vezette kormány környezetvédelmi politikája (Macron ugyanis a választási kampányban megígérte, hogy 2025-re 50 százalékra csökkentik az atomenergia részarányát az áramtermelésben), nyilvánvaló, hogy itt valóban csak az ideológia segíthet. Időközben ugyanis feledésbe merült a választók elsöprő többsége által legkevésbé sem támogatott 1968-as rombolás mérlege.
A tőzsde épületének felgyújtása, a Latin Negyed tönkretétele, több száz sérült és a tönkretett autókban, épületekben esett anyagi kár épp úgy szőnyeg alá lett söpörve, mint az országból ezután angolosan távozó „diákvezér” későbbi cselekedetei.
A pedofíliáról például azt kell tudni, hogy Nyugaton súlyos bűncselekmény, egészen addig, amíg nem Cohn-Bendit követi el. Ám a ’68-as nyugati értelmiséget ez épp úgy hidegen hagyja, mint az az elvarratlan szál, hogy milyen kapcsolat fűzte Cohn-Benditet jó barátján, a hatóságok elől általa elbújtatott Hans-Joachim Kleinen keresztül a Vörös Hadsereg Frakció nevű terrorszervezethez, így a marxista Carloshoz. Továbbra is feltáratlan terület a Nyugatot felforgató mozgalmak és a KGB kapcsolata.
A köztársasági elnöki posztért induló szocialista Lionel Jospin kormányfőről például 2007-ben kiderült, hogy a 60-as években „Michel elvtárs” fedőnéven egy szovjet befolyás alatt álló szervezet tagja volt.
De vannak, akik nem tanulnak a történelemből: Cohen-Bendit legnagyobb gondja ma nem az, hogy a hatóságok előtt feleljen gyermekek megrontásáért vagy terrorista csoportok támogatásáért, hanem hogy megnézhesse a futballmeccset, majd eldiskuráljon: vállal-e miniszteri posztot Franciaországban.
Borítókép: europe1.fr