Ma 2024 május 02. Zsigmond napja van. Holnap Tímea, Irma napja lesz.
903d05d805c35939f27372da3e251036.jpg

Mesebeli Afrika - A “királyok királya” távozott: Mutharika az új elnök

Flag

Szöveg méret

Még nincs értékelve

Tavaly februárban a média meglepetéssel vette tudomásul, hogy az Afrikai Unió éves ülésén Addisz-Abebában Muammar al-Gaddafi (Moamer Kadhafi) líbiai vezetőt választották a szervezet elnökének.

Az év végül viszonylagos csendben eltelt az AU számára, annak ellenére ami Kadhafi előzetes nyilatkozatai alapján várható lett volna és múlt héten már el is kezdődött az újabb éves közgyűlés, ahol az egy éves mandátum lejárta után újra elnököt választ a szervezet. Kadhafi “uralkodása” tényleg nem azt hozta, amit sokan vártak, igazából konkrét egetrengető változás nélkül ért véget periódusa, amelyre egyébként ő is rámutatott a gyűlés előtt nem sokkal adott egyik interjújában.

Akkor rávilágított arra, hogy igazából ez az AU elnökségi státusz semmit sem ér, az elnöknek szinte nincs semmiféle konkrét jogköre, ezért mindenképpen szükség lenne ennek megváltoztatására (erről tárgyalt most is több más elnökkel). Ezzel magyarázta saját elnökségének úgymond eseménytelenségét is, ahogy ő fogalmazott “az elnöknek nincs semmiféle jogköre”, így megváltoztatni sem tud semmit. Azért volt emlékezetes esemény ezen egy év alatt is, gondoljunk csak a tavaly augusztusi tripoli AU értekezletre, amelyet Kadhafi 40 éves líbiai elnökségének apropóján hívtak össze és ahol a legendás vezér ismét kirohant Izrael ellen, a zsidó államot vádolva Afrika háborús konfliktusaiért és problémáiért.

A Hugo Chavez venezuelai államelnökkel jó barátságot ápoló Kadhafi irányítása alatt az AU tagjai több ízben fogadtak el nyilatkozatokat a darfúri békéről, vagy a szomáliai kalózkodás elleni fellépésről, érdemi intézkedések nélkül. A szomáliai AU misszió mandátumát is meghosszabbították, de a tavaly több ország által felkínált katonák még mindig nem érkeztek meg. Ami viszont elmondható az elmúlt egy évről, az a regionális közösségek és államok közötti kapcsolatok fejlődése, legalábbis erről szóló szándéknyilatkozatok tucatjai születtek tavaly. A múlt vasárnap megnyitott éves gyűlés sokak által leginkább várt kérdésköre az új elnök személye volt, hiszen már előzetesen is lehetett tudni, Kadhafi mindent elkövet azért, hogy maradhasson pozíciójában.

A megnyitón, ahol az 53 afrikai ország állam- és kormányfői ill. képviselői vettek részt, felavatták a szervezet új zászlaját is, amelyen az afrikai kontinenst 53 csillag veszi körül. Meghívott vendég volt az EU soros elnökségét ellátó Spanyolország kormányfője, José Luis Rodríguez Zapatero valamint Ban Ki-Moon ENSZ főtitkár is. A gyűlés fő témaköre eredetileg az információs technológia fejlesztése, a 2015-ig elérendő célok átbeszélése volt, de a média és a résztvevők is kizárólag egy dologgal tudtak foglalkozni: az új elnök személyével valamint Kadhafi újabb várható színészi alakításaival.

A találkozó alatt Jean Ping, az Afrikai Unió Bizottságának (ez a vezető szerv) elnöke több ízben erősen bírálta a líbiai elnök tevékenységét, véleménye szerint ez az egy év rendkívül ártalmas volt az AU számára, főként azért, mivel Kadhafi nem megfelelően kezelte a ]]>madagaszkári]]> és ]]>guineai politikai helyzetet]]> (igazából ha belegondolunk, az AU alig tett valamit ezekben az esetekben, ha tett is valamit, már csak nagyon későn), továbbá nem tette meg a tavaly kitűzött lépéseket Szomália vagy Darfúr esetében sem. A megszokott menetrendnek megfelelően a szervezet áttekintette a jelenlegi “fontos és forrongó” pontokat: az előbb már említett Madagaszkárról, Guineáról valamint többek között Nigerről, a dél-szudáni népszavazásról és az elefántcsontparti választásokról is esett szó.

A szudáni kérdés nagyon érzékeny téma, 2010 egyik legnagyobb puskaporos hordója kétségkívül Dél-Szudán, ráadásul az Afrikán kívüli nemzetközi közösség továbbra is el van foglalva Omar al-Bashir elnök támadásával, akit pedig az AU támogatásáról biztosított ismét. Kezdem már én is szánalmasnak és kétségesnek érezni a Nemzetközi Büntetőbíróság tevékenységét és szerepét, valahogy mindig csak Afrikát találják meg, pedig máshol is lenne miért kutakodni.

Na de a legfontosabb kérdés is  eldőlt aztán Addisz-Abebában, bár Kadhafi tett egy kétségbeesett kísérletet, hogy magánál tartsa az elnöki pozíciót, az elnöklési elvet nem írhatta felül, azaz most egy dél-afrikai vezetőre vár az egy éves feladat: ő pedig nem más lett, mint Malawi elnöke, Bingu wa Mutharika. A kétségbeesett kísérlet részét képezte egyébként az is, hogy néhány kisebb ország szavazatát éves AU hozzájárulásuk megfizetésével kívánta megvásárolni. Kadhafi “búcsúbeszédében” az afrikai országok egységének növelésére szólított fel, példaként az Európai Uniót hozva fel, amely most már lassan egyetlen országgá áll össze és a jövő affelé tart, hogy 10 ország lesz az egész világon.

]]>mutharika]]>

Az új elnökjelölt Mutharika mögé egyébként szinte egy emberként sorakozott fel Kelet- és Dél-Afrika, de nyugatról is akadtak támogatói, így végül nem maradt nyitott kérdés, hogy Malawi vezetője egyben az AU vezetője is lesz jövőre. Kemény küldetés vár rá, gondoljunk csak a már meglévő problémákra (az AU célkeresztben továbbra is főleg Szomália), illetve a hihetetlen kihívást jelentő szudáni helyzetre, ahol elképzelhető, hogy az elszakadást is okozható népszavazás polgárháborút robbanthat ki. Arról is sikerült megállapodni, hogy több ország most már tényleg küld katonákat Szomáliába, valamint a madagaszkári politikai helyzet mielőbbi megoldásást is sürgették.


 

GaceTillerro

]]>www.mindennapiafrika.info]]> - A Flag Polgári Műhely partnere

HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Mindig naprakészen legfrissebb híreinkből!

Nézőpont (1) Gasztronómia (539) Mondom a magamét (7571) Életmód (1) Mozaik (83) Alámerült atlantiszom (142) Titkok és talányok (12) Nagyvilág (1310) Flag gondolja (36) Rejtőzködő magyarország (168) Belföld (11) Irodalmi kávéház (537) Kultúra (7) Autómánia (61) Vetítő (30) Egészség (50) Gazdaság (707) Politika (1582) Mozi világ (440) Emberi kapcsolatok (36) Szépségápolás (15) Történelem (18) Sport (729) Tereb (146) Heti lámpás (312) Tv fotel (65) Jobbegyenes (2794)
]]>eff]]>
]]>free speech]]>
]]>mti]]>