|
Ma 2012. május 21., hétfő, Konstantin napja van. Holnap Júlia, Rita napja lesz.
|
||||||||||||||||||||
Legfrissebb cikkek:
Kőkemény cenzúra az RTL-nél - Megtiltották Puzsérnak a kritikát!
Vízbe fulladt szerelméért a fiú
A liberalizmus álarcai
A rend és a szabadság pártján
Heti Sci-fi - John Scalzi: Vének háborúja
Hazai pálya - NB I. 29. forduló
Ki az úr a Hargitán?
Szókimondó - Nesze neked, Attila
Erőss Zsolt: a legrosszabbra sikerült az Annapurna-expedíció
Az orosz hokisok a döntőben sem kegyelmeztek
Több tízezres győzelmi parádé a Chelsea tiszteletére
Vasárnapi Újság - Magurai báró Augusz Antal
Szellem a fazékból - Dobos C. Torta
Bajnoki beharangozó: Ferencváros - Siófok
London 2012: megérkezett az olimpiai láng Nagy-Britanniába
Horoszkóp
|
világ história
Előző oldal cikkei:
|
Hírlevél
Ezen a napon történt:
|
||||||||||||||||||














A mítoszgyártás alól a rövidke amerikai történelem sem kivétel. Az Egyesült Államok polgárai igen büszkék függetlenségi háborújukra és szabadság-eszményükre, amiben igazuk is van. Néhány, a köztudatban elevenen élő dologban viszont nagyot tévednek. Lássuk hát, milyen hitek és tévhitek kötődnek július 4-éhez!
Az 197O-es évek egyre inkább összekuszálódó nemzetközi munkásmozgalmának ismertebb egyéniségei közül Szuszlov egyedül Moris Childes-t, az amerikai kommunista vezetés sokéves szürke eminenciását, egyben titkos pénztárosát tartotta személyes jó barátjának.
Moszkvai színésztársaságban az 1970-es évek végén hallottam ezt a szinte hihetetlen, ám megtörtént esetet.
Kínai régészek úgy vélik, a híres agyaghadsereg lelőhelyén még több agyagkatona rejtezik a földben eltemetve. Ezért néhány napja újabb feltárást kezdtek.
A gyökerek tehát sokban az 1917 ôszét követô, sôt a korábbi korszakba nyúlnak, igen mélyre. Tudvalevô, hogy az 1930-as évek elejétôl Szovjetunió-szerte folyamatosan zajlott a bűnösnek ítélt nemzetek és társadalmi rétegek elleni kollektív megtorlás.
Nemrég újra végigolvastam a Fekete Könyvet, ezúttal oroszul. Ennek a változatnak tavaly – talán nem véletlenül éppen november hetedikén – volt a premierje Moszkvában. Az ottani kiadást a Soros Alapítvány budapesti székhelyű Books for Civil Society programja támogatta.
Ha Sztálint leszámítjuk, Andropov volt jelenkori történelmünk legszörnyubb alakja. Azon lehet vitatkozni, hogy ki volt a nagyobb sztálinista: Szuszlov, Molotov vagy ô. De tény, hogy amikor Andropov pártfôtitkár lett, egyetlen eszme mozgatta: hogy véghezvigye „a társadalom megtisztítását”, hallottam többször is Alekszandr Jakovlevtôl, a peresztrojka ideológusától.
