Ma 2024 április 26. Ervin napja van. Holnap Zita napja lesz.

Dráma Sevillában

Hogy repül az idő. Még alig kezdődött el a labdarúgó világbajnokság és máris a negyeddöntőknél tartunk. Hiába, jó focival repül az idő. A mai Németország-Franciaország mérkőzés kapcsán eszembe jutott egy emlékezetes találkozó még 1982-ből.

A spanyolországi mundiál elődöntőjében találkozott egymással az akkori Nyugat- Német válogatott a Gall kakasosokkal. Olyan klasszis játékosok álltak akkor szemben egymással, mint Rummenigge, Magath, Littbarski az egyik oldalon, Platini, Giresse, Tigana a másik oldalon.

A mérkőzés a vártnál is izgalmasabban alakult.

Én gyerekként a német válogatottért szorítottam és pizsamában a szőnyegen ülve szurkoltam, izgultam végig az elképesztő izgalmakat hozó találkozót. A két válogatott ezen az estén mindent bemutatott a futball szépségéből. A franciák tetszetősen játszottak, könnyed eleganciával, míg a németek azt tették ki a zöld gyepre, amiben igazán jók és talán verhetetlenek: küzdöttek, hajtottak az utolsó leheletükig. Győzelmük és döntőbe jutásuk az akarat diadala volt.

Még a németek szereztek vezetést, a franciák egyenlítettek, 1-1 volt a 90 perc. A hosszabbításban Platiniék 3-1-re húztak el, mindenki feladta volna. Az NSZK viszont újra megmutatta, miben a legerősebb: hat perc alatt két gólt lőve egyenlített, aztán büntetőkkel továbbjutott.

Sokakban az izgalmas végjátékon és a tizenegyes párbaj drámaiságán túl, a német világklasszis kapus Harald Schumacher kegyetlen mozdulata maradt meg emlékezetében. Bizony Schumacher a nyurga Battistont kegyetlenül letaglózta egy kijövetele során. A bajuszos hálóőr végig együtt élt a játékkal, tiszta ideg volt és sajnos ennél a szituációnál valóban átlépte a sportszerűség határait.

Aki látta, valóban nem felejti el a pillanatot, amikor Harald Schumacher a csereként beállt Patrick Battiston felé indul. A francia támadó elpöckölte a tizenhatos vonaláig kifutó kapus mellett a labdát, de utolérni már nem tudta, mert Schumacher lendületből letarolta. Battiston elveszítette az eszméletét (és két fogát).

Szerencséjére a holland Charles Corver játékvezető nem küldte zuhanyozni, mert így végül hőssé tudott válni, hiszen Maxime Bossis és Didier Six tizenegyesét is hárította a büntetőpárbaj során.

Érdekesség, hogy a két év múlva, 1984-ben megrendezett franciaországi kontinensviadalon a hazai publikum emlékezve Schumacher Battistonnal szembeni horror akciójára, a kapus minden labdaérintésénél füttykoncertet rendezett. A sevillai éjszakában tizenegyest hibázó Didier Six pedig, évekkel később felvette a török állampolgárságot, mohamedán lett és Dundar Siz néven Törökországban telepedett le.

Ez az emlékezetes találkozó a futball igazi ünnepe volt és én ott ezen a nyári éjszakán, pizsamában, a szőnyegen bukfencezve egy életre beleszerettem ebbe a gyönyörű játékba.